Kupujemy działki inwestycyjne

Szczepan Zawadzki
marzec08/ 2018

Zakup działki inwestycyjnej powinien być dobrze przemyślany. Jeżeli myślimy o tym, by w przyszłości odsprzedać nieruchomość z zyskiem, powinniśmy dobrze zastanowić się nad jej wyborem. Inwestując w działki można dużo zarobić, żeby to jednak było możliwe powinniśmy sprawdzić, czy dana nieruchomość spełnia szereg restrykcyjnych wymogów.

Lokalizacja działki

Gdy wybieramy działkę pod inwestycję, kluczowe znaczenie będzie miała jej lokalizacja. To właśnie ona przede wszystkim decyduje o cenie nieruchomości i o zainteresowaniu potencjalnych kupców. Z tego powodu warto szukać działek w dużych miastach i w pobliżu miejsc atrakcyjnych turystycznie.

Zanim dokonamy zakupu działki, zastanówmy się, jakie perspektywy rozwoju ma dany region. Duży potencjał mogą mieć działki znajdujące się miejscowościach atrakcyjnych pod względem krajobrazu, na przykład nad morzem czy w górach. Jeżeli działka położona jest nieco bardziej na uboczu to sprawdźmy, czy istnieją dogodne możliwości dojazdu.

Możliwości zagospodarowania działki

Aby działka inwestycyjna mogła odpowiadać naszym planom i oczekiwaniom, powinniśmy również zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego okolicy. Dzięki temu poznamy dokładne informacje o przeznaczeniu danych terenów.

Powinniśmy również zastanowić się, jakie wymiary działki będą najlepsze dla naszej inwestycji. Oprócz względów finansowych musimy mieć na uwadze to, by wymiary działki były odpowiednie do naszego typu inwestycji. Przed zakupem działki warto zapoznać się z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz. U. 75, poz. 690 ze zm.). Dzięki temu poznamy ogólne warunki, jakie musi spełnić każda budowla, by nie zaburzać ładu przestrzennego okolicy.

Podłączenie mediów

Działka może szybko zyskać na wartości, jeżeli zdecydujemy się na zakup nieuzbrojonego terenu i samodzielne doprowadzenie mediów. W takim przypadku możemy odsprzedać ją ze sporym zyskiem.

Zanim zdecydujemy się zakupić nieuzbrojoną działkę, dowiedzmy się, jak wygląda kwestia dostępności mediów w okolicy i jakie są warunki podłączenia. Powinniśmy dowiedzieć się tego wcześniej, gdyż nie zawsze będzie to opłacalne. W wielu przypadkach jednak podłączenie mediów nie generuje olbrzymich kosztów a skokowo podnosi wartość działki.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – grunty inwestycyjne