O czym należy poinformować lekarza medycyny estetycznej przed zabiegiem?

Szczepan Zawadzki
listopad26/ 2022

Popularność medycyny estetycznej sprawia, że ta dziedzina medycyny rozwija się coraz bardziej. Dlatego też ciężko obecnie znaleźć dobrą klinikę, w której jakiekolwiek procedury z tego zakresu byłyby wykonywane bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Jest to standard, którego nie należy bagatelizować, gdyż od takiej rozmowy z lekarzem może zależeć przebieg zabiegu, końcowe efekty wykonanej procedury, a także redukcja ryzyka występowania skutków ubocznych i komplikacji. Brak wywiadu medycznego może ponadto oznaczać poddanie pacjenta zabiegowi, który nie powinien być u niego wykonany ze względu na przeciwwskazania zdrowotne. Każda procedura jest inna, wymaga odmiennego przygotowania i informacji dostarczonych lekarzowi. O czym jednak trzeba pamiętać?

Aktualny stan zdrowia pacjenta

Jedną z pierwszych kwestii, jaką należy poruszyć podczas konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej, jest stan zdrowia pacjenta. Mowa tutaj chociażby o chorobach przewlekłych, z jakimi na co dzień boryka się pacjent. To niezwykle ważne, ponieważ wiele z nich może stanowić dyskwalifikację do wybranego zabiegu. Przykładowo będą to choroby nowotworowe, łysienie plackowate, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne, czy narządów wewnętrznych.

 

Wykluczeniem w przypadku niektórych procedur są również stany zapalne skóry i inne, aktualnie przechodzone choroby. Po ich ustąpieniu zazwyczaj można przystąpić do wybranej procedury, jeśli na podstawie wywiadu medycznego tak zadecyduje lekarz.

Przyjmowane leki

Kolejną kwestią, której nie można bagatelizować, są leki. Część z nich może działać np. uczulająco na światło. Wtedy ich zażywanie w momencie przystępowania np. do zabiegów z laserem może doprowadzić do powstania ran i poparzeń.

 

Należy także wymienić leki rozrzedzające krew, które mogą utrudnić gojenie się ran oraz utrudniać ustępowanie krwawienia. Inne preparaty wchodzą natomiast w interakcję np. ze znieczuleniem i innymi substancjami stosowanymi w ramach zabiegu. Aby uniknąć niepotrzebnych i niebezpiecznych komplikacji, należy szczegółowo poinformować lekarza nie tylko o lekach, ale także o ziołach i suplementach diety.

 

W ten sposób zmniejsza się też prawdopodobieństwo wystąpienia uczulenia, czy reakcji alergicznej.

Ciąża i karmienie piersią

Nie każdy zabieg jest rekomendowany kobietom, które są w ciąży lub w trakcie trwania okresu laktacji. Jest to bowiem czas, w którym duże znaczenie w funkcjonowaniu kobiecego organizmu i organizmu jej dziecka mają hormony. Wykonywanie niektórych zabiegów i stosowanie niektórych preparatów może być zatem nie do końca przewidywalne w skutkach, czego lepiej unikać.

 

Ponadto w tym czasie najlepiej skupić się na własnym zdrowiu i rozwoju dziecka. Niektóre zabiegi mogą powodować u kobiet reakcję stresową. Co więcej, niektóre procedury np. mezoterapia igłowa ma na celu wywołanie kontrolowanego stanu zapalnego w wybranym obszarze skóry oraz podanie substancji o określonym działaniu. Dla dobra dziecka unika się takich procedur, gdyż nie na temat wszystkich są przeprowadzone badania wskazujące na ich bezwzględne bezpieczeństwo dla dziecka.

Operacje, zabiegi chirurgiczne i procedury medycyny estetycznej

Jeżeli pacjent miał wcześniej przeprowadzane operacje chirurgiczne bądź wykonywał już u siebie zabiegi medycyny estetycznej, należy o tym poinformować lekarza. To kluczowe informacje, ponieważ pomagają w oszacowaniu finalnych rezultatów zabiegu, a także ustaleniu, czy pacjent nie jest uczulony na jakikolwiek preparat. Jeśli były wcześniej wykonywane zdjęcia przed i po zabiegu, także warto je zabrać ze sobą — tym bardziej, jeśli chodzi o powtórzenie już kiedyś wcześniej wykonanej procedury.

 

Rozmowa i wywiad medyczny, a także wypełnienie kwestionariusza osobowego to bardzo ważne aspekty gruntownego i profesjonalnego przygotowania pacjenta do zabiegu. To także czas, który służy zadawaniu nurtujących pytań i rozwiewaniu wątpliwości, jakie mają pacjenci. Jeśli rozważasz u siebie wykonanie jakiegokolwiek zabiegu medycyny estetycznej, umów się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi.