Sposoby na optymalizację kosztów w firmie transportowej

Szczepan Zawadzki
marzec06/ 2023

 

Wykazanie odpowiednich kosztów jakie osiągnęła firma jest niezwykle istotne. Ma ono bowiem wpływ na całokształt funkcjonowania firmy. Odpowiednia optymalizacja kosztów w firmie transportowej jest gwarancją jej długotrwałego bytu na rynku, a w dłuższej perspektywie czasu większy zysk.

Optymalizacja kosztów w firmie transportowej

O ile biznes związany z transportem jest bardzo dochodowy, to wiąże się również z bardzo wysokimi kosztami. Najgorszym jednak problemem w firmie transportowej są koszty ruchome na przykład ceny paliwa, które czasem zmieniają się nawet i codziennie. To ich optymalizacja jest w stanie przyczynić się do osiągania większych zysków.

W szczególności chodzi tutaj o wcześniej wspomniany koszt zakupu paliwa. Pomimo, że przedsiębiorcy nie mają wpływu na ceny rynkowe to jednak mogą optymalizować jego zużycie. W tym celu można zastosować eco-driving. Jest to świadoma i ekonomiczna jazda, która bezpośrednio wpływa na obniżenie zużycia paliwa, a także mniej eksploatuje samochód. Odpowiednie szkolenia i przypominanie kierowcom o odpowiednim stylu jazdy potrafi przynieść firmie spore zyski. Nawet jeżeli zachęci się ich do tego odpowiednimi premiami finansowymi, to poniesione wydatki są niewspółmierne do otrzymanych zysków.

Odpowiednia logistyka to również gwarancja oszczędnościowego sukcesu. W szczególności logistyk powinien dbać o niwelowanie pustych przebiegów, które generują ogromne wydatki w postaci  kosztu paliwa, wynagrodzenia lub eksploatacji samochodu. W tym celu warto skorzystać z opcji wyszukiwania dodatkowych zleceń na giełdach lub dodawania własnych ogłoszeń z propozycją zabrania ładunku i jego przewozu  z punktu A do punktu B.

Nie dajmy się jednak ponieść pozornym oszczędnościom, chodzi tutaj szczególnie o wykonywanie regularnych przeglądów i serwisów samochodowych. Wielu przedsiębiorców uważa, że im rzadziej wykonuje usługi serwisowe tym więcej oszczędza. W rzeczywistości niespodziewana awaria samochodu i koszty jego transportu lawetą do siedziby firmy mogą okazać się o wiele wyższe niż ich regularny serwis.

Warto dbać o pracownika

Dbałość o jakość sprzętu wiąże się również z dbałością o pracowników. Pracownik, który ma do dyspozycji odpowiednio serwisowy samochód, otrzymuje wynagrodzenie adekwatne do jego umiejętności, oraz jest traktowany z należytym szacunkiem dba o powierzony mu sprzęt oraz staranniej wykonuje swoje obowiązki zawodowe.  Mniejsza rotacja pracowników to również mniejsze koszty, jakie ponosi firma chodzi tutaj o koszty przeszkolenia pracowników, czy koszty badań lekarskich. Ponadto pracownik posiadający odpowiednie doświadczenie zawodowe wie jak pracować zgodnie z prawem. Niestety na kierowcach zawodowych ciąży wiele obostrzeń i zakazów związanych z jazdą samochodem. Nieodpowiedzialna jazda i nagminne łamanie prawa prowadzi do wielu kar w postaci mandatów w większości przypadków ich zapłata ciąży na właścicielach firm.