Jak rozliczyć się z zagranicznym fiskusem?

Szczepan Zawadzki
kwiecień17/ 2018

Poszukiwanie pracy za granicą wybiera coraz większa ilość młodych ludzi – zazwyczaj kuszą ich wysokie zarobki oraz możliwość zdobycia doświadczenia w nowoczesnych i międzynarodowych przedsiębiorstwach. Praca za granicą wiąże się jednak z wieloma obowiązkami – jednym z nich jest konieczność rozliczenia się z zagranicznym fiskusem. Co musimy wiedzieć o rozliczeniach podatkowych za granicą?

Podatki za granicą – jak rozliczyć się z urzędem skarbowym?

Pracując za granicą musimy pamiętać o tym, że pod koniec roku podatkowe przyjdzie nam rozliczyć się z miejscowym fiskusem. W różnych krajach rozliczenia są zależne od sposobu pracy, ale również od tego, czy zameldowani jesteśmy na stałe, czy pracujemy jako rezydenci. Te niuanse wpłyną także na wysokość zwrotu z podatku! Przede wszystkim ważne są terminy – koniecznie dowiedzmy się w jakich terminach musimy rozliczyć się z urzędami podatkowymi. Oczywiście od twardych dat istnieją odstępstwa – szczególnie w przypadku, kiedy istnieje duża niedopłata. W takich sytuacjach urząd skarbowy może nam rozłożyć spłatę na kilka tygodni lub nawet miesięcy.

Z pewnością dużym ułatwieniem jest rozliczanie się bez wychodzenia z domu, czyli przez Internet. Rozliczenie podatku z Niemiec, Anglii czy Holandii w ten sposób wybiera zdecydowana większość podatników. Rozliczenie przez Internet możliwe jest dzięki podaniu indywidualnego numeru podatnika lub, tak jak w Polsce, poprzez podanie konkretnej kwoty z ubiegłorocznego rozliczenia. Dzięki temu możliwa jest poprawna weryfikacja i sprawdzenie naszego rozliczenia w systemie.

Jakie ulgi nam przysługują?

W wielu krajach możliwe jest odliczenie od podatku opiekę nad dziećmi, wydatki na nie, internet, leki i wiele innych. Dzięki temu możliwe jest naliczenie większego zwrotu z podatku. Dla wielu z nas kwota zwrotu może być zaskakująco wysoka, dlatego warto zainteresować się tym tematem.