Wrastający paznokieć i paznokieć wkręcający – jak je rozróżnić?

Wrastający paznokieć i paznokieć wkręcający - jak je rozróżnić?
Szczepan Zawadzki
wrzesień18/ 2017

Troska o nasze stopy jest ważna, ponieważ przez wiele godzin dziennie muszą one utrzymywać ciężar całego naszego ciała. Wrastający paznokieć wrocław i paznokieć wkręcający mogą utrudnić prawidłowe poruszanie. Jak rozpoznać te dolegliwości i jak je leczyć?

Paznokieć wrastający

W przypadku występowania paznokcia wrastającego boczne krawędzie paznokcia wrastają w wał okołopaznokciowy, czyli skórę, otaczającą paznokieć. Najczęstszą przyczyną występowania problemów z paznokciem wrastającym są płaskostopie poprzeczne i koślawość. Do innych przyczyn należy także nieprawidłowy sposób obcinania paznokci, nadwaga, ciąża oraz noszenie niewłaściwego obuwia, na przykład ze zbyt wąskimi noskami. W przypadku paznokcia wrastającego znaczenie mogą mieć także czynniki genetyczne, bowiem tę przypadłość można odziedziczyć po przodkach.

Paznokieć wkręcający

Paznokieć wkręcający rozpoznawany jest wówczas, gdy paznokieć zwijaj się w rurkę. Przyczyną tej dolegliwości jest deformacja kostna paliczków dystalnych, nie zaś nieprawidłowe obuwie czy zły sposób obcinania paznokci.

Zarówno paznokcie wrastające, jak i paznokcie wkręcające się należy leczyć. W obu przypadkach wystąpić może ból, obrzęk, krwawienie oraz ropna wydzielina. Warto skonsultować się z podologiem, czyli specjalistą od zdrowia stóp. Może on zaproponować leczenie przy użyciu klamry ortonyksyjnej, kostki Arkady, a w uzasadnionych przypadkach także plastykę wałów okołopaznokciowych. Metody te pozwolą na skuteczne rozwiązanie problemu wrastających oraz wkręcających się paznokci.