Wigilia – barszcz, zupa grzybowa czy zupa rybna?

Szczepan Zawadzki
marzec10/ 2019

Wigilia to dla większości Polaków szczególny dzień. Tradycja mówi, że to dzień postny. Rzeczywiście, w tym dniu zwyczajowo nie spożywa się mięsa. Jednak wszystkie potrawy, które tego dnia znajdą się na stole, urzekają swoim zapachem i niepowtarzalnym smakiem. Na wigilię czeka się cały rok. Zarówno dorośli jak i dzieci kochają tę atmosferę.

Zupa – trudny wybór?

W różnych regionach Polski na wigilijną kolację przyrządza się różne potrawy. Na Śląsku, z pokolenia na pokolenie, matki przekazują córkom tajemną wiedzę, jak przyrządzić najlepsze makówki i moczki. Gdzie indziej króluje kutia.

Również jeśli chodzi o zupę, panuje spora różnorodność. Na pewno są takie rejony Polski, gdzie tradycyjnie przyrządza się zupę z rybich głów. Brzmi dość dziwnie, ale sama zupa jest bardzo smaczna. Można też przyrządzić zupę grzybową albo pyszny i zdrowy barszcz.

Koncentrat barszczu czerwonego czyli jak przyrządzić barszcz

Koncentrat barszczu czerwonego znacznie ułatwia procedurę przygotowywania barszczu. Jest to też ukłon w stronę wrażliwych żołądków. Taki barszcz będzie bardziej łagodny. Aby przyrządzić barszcz z koncentratu trzeba zrobić dowolny bulion. Na wigilię najlepszy będzie bulion warzywny, a nie mięsny. Później zostaje tylko kwestia dodatków czyli przypraw – tutaj przyda się ziele angielskie, majeranek czy liście laurowe.

Koncentrat barszczu czerwonego poleca się także paniom, które nie są w kuchni mistrzyniami. Taki barszcz po prostu nie może się nie udać, tym bardziej w dzień wigilii, gdzie wszystko musi być zapięte na ostatni guzik! Lepiej też, zamiast cały dzień stać przy garnkach, spędzić nieco czasu w spokoju z rodziną. Przygotowanie barszczu z koncentratu nie będzie tak pracochłonne i nie zabierze dużo czasu.

Zupa rybna i grzybowa jako alternatywa dla barszczu

Każda pani, która zdecyduje, że jednak tym razem nie użyje koncentratu barszczu czerwonego, ma z pewnością inne plany co do wigilijnej zupy. Warto jednak wiedzieć, że spośród wszystkich propozycji to właśnie barszcz jest najbardziej zdrowy i zawiera najwięcej witamin i składników odżywczych.

Zupa rybna z pewnością nie zasmakuje każdemu, tak samo grzyby – nie każdy je jada, choćby z obawy przed zatruciem. Zatem wydaje się, że to właśnie barszcz jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli na wigilię zaprasza się gości, o których gustach i upodobaniach kulinarnych wiemy niewiele.

Koncentrat barszczu czerwonego kupisz w sklepie Vitapol