Skoki tandemowe, spróbujesz?

Szczepan Zawadzki
październik15/ 2019

Nie wiesz co zrobić z nadmiarem wolnego czasu, szukasz nowych pasji albo niezapomnianych wrażeń? Być może skoki tandemowe są czymś właśnie dla ciebie! Ta podniebna zabawa zyskuje coraz większe grono miłośników. I nic w tym dziwnego!

Dlaczego skoki w tandemie są takie popularne?

Skoki tandemowe są idealne dla osób, które nie mają doświadczenia w skokach spadochronowych. Nie wymagają żadnych specjalnych przygotowań, szkoleń ani lekarskich badań. Wykonać je może niemal każdy – nawet dzieci lub osoby starsze. Nad bezpieczeństwem czuwa doświadczony instruktor, sprawdzający każdy szczegół.

Mogą być ciekawym pomysłem na prezent dla kogoś albo dla siebie samego. Jest to świetna zabawa pełna ekscytacji i niezapomnianych emocji, zwłaszcza dla ludzi, którzy lubią adrenalinę. Lądowanie jest miękkie. Nie trzeba być wyjątkowo sprawnym fizycznie, aby wykonać skok w tandemie.

Na czym polega skok w tandemie?

Jest to rodzaj skoku spadochronowego, podczas którego pasażer skacze razem z instruktorem (zwanym też tandempilotem), trwający przeważnie 35-45 sekund. Przed skokiem zostaje się poinformowanym przez instruktora o wszystkich niebezpieczeństwach wynikających ze skoku i niemożliwości udzielenia pomocy w czasie lotu.

Pierwszy w życiu skok często jest filmowany za dodatkową opłatą. Po wykonanym skoku możemy otrzymać odpowiedni certyfikat. Skoki tandemowe zwykle trzeba wcześniej rezerwować telefonicznie lub mailowo.

Kiedy lepiej zrezygnować ze skoku w tandemie?

Istnieje niewiele przeciwwskazań. Nie poleca się skoków w tandemie osobom ważącym powyżej 110 kg, kobietom w ciąży, osobom, które mają lęk wysokości, osobom cierpiącym na epilepsję, wrodzoną łamliwość kości albo choroby układu krwionośnego lub oddechowego.

Za skok z 3000 metrów płaci się około 600 złotych, natomiast skok z 4000 metrów – 700 złotych. Dla niektórych ta cena może się okazać za wysoka. Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią potrzebujesz zgody rodziców lub opiekunów prawnych.

Skoki w tandemie mają wiele zalet, dlatego coraz częściej się na nie decydujemy. Jest to idealny pomysł na niestandardowe spędzenie weekendu z rodziną lub przyjaciółmi. Dzięki takiemu skokowi możesz podziwiać niesamowite widoki z innej niż zwykle perspektywy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy PL Strefy