Prefabrykowane ściany betonowe – gdzie są wykorzystywane?

Szczepan Zawadzki
sierpień15/ 2020

Prefabrykowane ściany betonowe zrewolucjonizowały współczesne budownictwo, dlatego też warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych osób, które chcą dowiedzieć się kto najczęściej korzysta z dobrodziejstwa prefabrykowanych ścian betonowych.

Jakie zastosowanie?

Prefabrykowane ściany betonowe znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach budownictwa. Prefabrykacja wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z wielkimi płytami, które stosowane były jeszcze kilka lat temu. W dzisiejszych czasach elementy prefabrykowane są powszechnie stosowane w budownictwie publicznym albo przemysłowym.

Dzięki zastosowaniu technologii prefabrykacji możliwe jest zwiększenie efektywności wykonywania elementów powtarzanych w konstrukcji. Dzięki możliwości dostarczenia gotowych elementów, możliwe jest wyeliminowanie konieczności wykonywania kłopotliwego i czasochłonnego deskowania. Nie ma także potrzeby zbrojenia elementów w warunkach budowy.

Prefabrykaty a budownictwo publiczne

W Polsce prefabrykowane ściany betonowe zdobyły olbrzymią popularność przede wszystkim w 2012 roku podczas mistrzostw w piłce nożnej. To właśnie w tym czasie stawiano olbrzymie stadiony sportowe budowane z prefabrykatów. Konstrukcje stadionów sportowych charakteryzują się dużym stopniem powtarzalności, dlatego też prefabrykowane ściany betonowe okazały się naprawdę przydatnym materiałem.

W budownictwie publicznym prefabrykowane materiały wykorzystywane są nie tylko przy budowie stadionów, ale również przy parkingach. Mowa tutaj między innymi o wielootworowych płytach kanałowych HC albo o zwykłych ścianach żelbetonowych. Prefabrykaty wykorzystywane są także jako dźwigary przy budowie kościołów.

Zastosowanie prefabrykatów w budownictwie przemysłowym i infrastrukturalnym

Prefabrykowane ściany betonowe odgrywają ogromną rolę przy stawianiu hali fabrycznych i magazynowych. Oryginalne prefabrykaty bardzo często wykorzystywane są także przy budowie zbiorników i kontenerów wielofunkcyjnych. Mowa tutaj przede wszystkim o elementach przestrzennych, które w ostatnim czasie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

W budownictwie infrastrukturalnym prefabrykaty wykorzystuje się przy budowie dróg i mostów. Producenci na indywidualne życzenia klientów mogą przygotować przyczółki mostowe, przepusty i wyspy. Prefabrykaty odgrywają ogromną rolę w energetyce. To właśnie z nich wykonuje się sprężone żerdzie i słupy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie prefabrykowane ściany betonowe – http://www.fabudwkb.com.pl/pl/oferta/budownictwo-przemyslowe/prefabrykowane-sciany-betonowe-i-podwaliny.