Ortezy na opadającą stopę – co warto o nich wiedzieć?

Szczepan Zawadzki
marzec13/ 2018

Opadanie stopy jest częstym schorzeniem spowodowanym niedowładem kończyny dolnej spowodowanym porażeniem nerwu strzałkowego. Przyczyny porażenia mogą być różne – od urazu, poprzez zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, aż po chorobę nowotworową układu nerwowego. Leczenie operacyjne wdraża się rzadko; zazwyczaj w wypadkach występowania nerwiaka. W pozostałych sytuacjach jako elementy lecznicze stosuje się rehabilitację i systematyczne ćwiczenia przywracające sprawność nerwowi strzałkowemu, jak również masaże kończyny dolnej. Komfort życia osób dotkniętych schorzeniem poprawia także regularne stosowanie ortezy na opadającą stopę.

Czym są ortezy na opadającą stopę?

Orteza jest to aparat ortopedyczny, który ma za zadanie stabilizować i podpierać określony odcinek ciała i/lub staw. Często stosuje się ją jako zamiennik gipsu lub innego unieruchomienia. W przypadku opadającej stopy pacjentom zaleca się noszenie ortezy stabilizującej staw skokowy. Dzięki niej o wiele łatwiej utrzymać poprawne zgięcie grzbietowe stopy, jak również wyprostować czy podnieść. Co więcej, orteza na opadającą stopę pomaga zachować bezpieczeństwo chodu, który u osób dotkniętych porażeniem nerwu strzałkowego bywa chwiejny niestabilny.

Rodzaje ortez na opadająca stopę

Ortezy na opadającą stopę dzielą się na te podtrzymujące kończynę z przodu lub z tyłu. Wybór odpowiedniej zależy od rodzaju uszkodzenia nerwu strzałkowego; jeśli jest on stosunkowo prosty, a stopa opada w niewielkim stopniu – zdecydowanie lepszym wyborem będzie orteza opierająca dół kończyny od tyłu. Natomiast w bardziej skomplikowanych przypadkach lepiej wybrać ortezę, która charakteryzuje się podporem z przedniej strony kończyny. Warto mieć jednak na uwadze, że druga opcja bardziej krępuje ruchy stawu skokowego, co może niekorzystnie wpłynąć na mobilność pacjenta – utrudnione jest między innymi prowadzenie samochodu. Ponadto ortezy dzielą się przez wzgląd na rodzaj materiału, z jakich zostały wyprodukowane. Wyróżnia się sprzęt:
– z włókna aramidowego,
– – z włókna szklanego,
– z włókna węglowego,
– z plastiku (ten rodzaj ortez jest najbardziej „sztywny”).

Dostępność ortez na opadającą stopę

Pacjent wymagający noszenia ortezy w przypadku opadającej stopy może zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt w sklepie medycznym lub rehabilitacyjnym – zarówno stacjonarnym, jak i internetowym.Wkładki większość ortez dostępnych w ofertach producentów można dociąć w taki sposób, aby odpowiadały one rozmiarowi noszonych butów. Co więcej, na aukcjach internetowych z reguły podane są szczegółowe wymiary wkładek oraz obwodów ortez, więc bez problemu można zweryfikować te dane i sprawdzić, czy pasują do wymiarów stopy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie megamedic.pl/pl/p/Orteza-na-opadajaca-stope-/599