Opiekunka dla dzieci

Szczepan Zawadzki
marzec12/ 2019

Praca dla opiekunki w Niemczech każdego roku staję się coraz bardziej atrakcyjna. Wpływ na to mają wysokie zarobki jak i przyjemny charakter pracy. Nie zawsze wymagane jest doświadczenie, a miła i wesoła osobowość. Z czym wiąże się praca dla opiekunki w Niemczech? Co musimy wziąć pod uwagę ? Czy jest to praca dla nas?

Wymagania

Wszystkim rodzicom bardzo zależy na znalezieniu jak najlepszej opiekunki dla swojego dziecka. Naturalne jest więc to, że mają swoje wymagania. Zazwyczaj pożądanymi cechami jest komunikatywność i empatia. Dobrze gdy niania jest dobrze zorganizowana i odpowiedzialna. Obowiązkowe pytanie każdego pracodawcy dotyczy doświadczenia w pracy z dziećmi. Gdy przyszła opiekunka do dzieci miała młodsze rodzeństwo, którym się zajmowała, może to być atutem. Jeśli chodzi o pracę za granicą, musimy wziąć pod uwagę również znajomość języka. Czasami wystarczą jedynie poziom podstawy a język będziemy mogli szkolić już podczas pracy, spędzając czas z dzieckiem.

Zakres obowiązków

Warto zorientować się jaki będzie zakres naszych obowiązków przed przyjazdem do Niemiec, pozwoli to uniknąć rozczarowania. Co może wchodzić w zakres obowiązków? Odebranie malucha z przedszkola bądź szkoły, przygotowanie mu obiadu, pomoc w odrabianiu lekcji. Ważne jest to aby ustalić też naszą dyspozycyjność czasową. Zdarza się, że pracodawca szuka niani, która może u niego zamieszkać a nie niani dojeżdżającej. Będzie się to wiązać z wyższym wynagrodzeniem ale również będziemy musieli poświęcić na pracę dużo więcej godzin, czasami cały nasz czas.

Szukanie pracy

Gdzie szukać sprawdzonych i aktualnych informacji dotyczących ofert pracy dla opiekunki w Niemczech? Najlepiej w internecie. Jest wiele portali internetowych, które oferują prace za granicą. Możemy szukać ofert również na forach dyskusyjnych, gdzie opiekunki dzielą się też doświadczeniami odnośnie charakteru pracy. Warto w tej kwestii zaufać agencjom, które oferują bezpieczną i pewną posadę. Inną metoda jest szukanie pracy już za granicą, poprzez znajomych lub przeglądając ogłoszenia w lokalnej prasie. Jako obywatele Unii Europejskiej mamy też prawo zarejestrować się w zagranicznym odpowiedniku naszego polskiego urzędu pracy jako osoba która jej poszukuje.

Artykuł przygotowany we współpracy z Private Care