Odzież dla alergików

Szczepan Zawadzki
kwiecień27/ 2021

Osoby borykające się z alergią mają często kłopot niemalże ze wszystkim, począwszy od jedzenia, przez problemy z oddychaniem, aż po dolegliwości skórne. Uczuleniowcy muszą starannie dobierać jedzenie, otoczenie oraz wszystkie przedmioty, które mogą mieć dłuższy kontakt z ich skórą (jeśli alergia występuje głównie na tle skórnym, nie np. pokarmowym).

Drapiący sweter albo uwierająca metka to pikuś w porównaniu do tego, do czego może doprowadzić źle dobrana odzież dla alergików. Domieszki różnych tkanin mogą negatywnie zadziałać na osoby uczulone na dany materiał i wywołać naprawdę niepokojące i bolesne problemy na skórze.

Jak ważne są skarpetki dla skóry alergika?

Cienka skóra na stopach sprawia, że w obrębie stawu skokowego i całej stopy często pojawiają się wysypki i alergiczne nieprzyjemności. Wówczas należy lepiej przyjrzeć się skarpetkom, jakie nosimy. Skarpetki z syntetycznych materiałów już na wstępie możemy sobie darować, ponieważ ich skład może bezwględnie przyczyniać się do rozwoju alergii.

Rewelacyjnym wyborem będą natomiast skarpety bambusowe – wykonane z włókna bambusowego, świetnie przepuszczające powietrze i zwiększające komfort stóp.

Rekomendowane przez nas skarpetki bambusowe są jeszcze lepsze niż skarpetki z bawełny, gdyż do uprawy bambusa potrzeba mniej nawozów niż do uprawy bawełny, co wpływa na jakość wykonania ich oraz materiału. Skarpety bambusowe są zwyczajnie bardziej naturalne i zmniejszają ryzyko alergii niemalże do minimum.

Skarpetki wykonane z przędzy bambusowej mają działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Dla osób z atopowym zapaleniem skóry lub innymi problemami skórnymi, w tym nawracającymi alegiami, będą świetną opcją. Tym bardziej, że skłonności alergiczne często w pierwszej kolejności pojawiają się w miejscach, gdzie skóra jest wrażliwa, np. między palcami u stóp. W skarpetkach sztucznych alergia mogłaby się wtedy nieprzyjemnie rozwinąć, przechodząc nawet w rany, a następnie przenosząc się wyżej i osłabiając odporność całego organizmu i pozbawiając reakcji obronnej na dane alergeny.

Czy skarpetki bambusowe można nosić na podrażnioną skórę?

Jeśli nie chcemy zapobiegać, a już cierpimy na mocną alergię i nasza skóra pokryta jest wysypką, ranami czy innymi dolegliwościami skórnymi na tle alergicznym skarpety bambusowe również będą poniekąd ratunkiem. Przez ich miękkość i delikatność jest znikoma szansa na to, że podrażnią jeszcze bardziej naszą i tak już chorą skórę. Takie skarpety ochronią stopę przed twardym obuwiem oraz oddzielą od warstwy bakterii, które nawet przy wyjątkowej dbałości o higienę, znajdują się w butach.

Skarpetki wykonane z bambusa są antystatyczne, co oznacza, że nie zatrzymują kurzu, bakterii ani roztoczy. Nie trzeba chyba powtarzać, że na alergię nie jest wskazany kontakt z bakteriami, ponieważ można wtedy nabawić się kolejnych uczuleń lub zakażeń (tym bardziej, że alergia często powoduje krosty lub rany, a poprzez krew najłatwiej wprowadzić do organizmu bakterie). W skarpetach bambusowych ryzyko to jest zmniejszone do minimum, dlatego są najbardziej popularnym wyborem dla alergików.