Kuchnia w stylu skandynawskim – jak ją urządzić?

Szczepan Zawadzki
październik10/ 2018

Prostota i minimalizm na dobre zdominowały dziedzinę aranżacji wnętrz. Trend ten idealnie odzwierciedla popularny ostatnio styl skandynawski, który cechuje się skromnością, praktycznością i przy tym niepodważalną efektownością. Często wykorzystuje się go podczas projektowania kuchni, bo to właśnie w tym pomieszczeniu sprawdza się on idealnie.

Podstawy

Jeszcze przed umieszczeniem w kuchni pierwszego krzesła loft czy innych mebli, warto zadbać o pewne podstawy. Ogólnie rzecz biorąc aranżacja skandynawska musi być funkcjonalna, estetyczna i prosta. Powinna składać się wyłącznie z niezbędnych i najważniejszych przedmiotów, ograniczając maksymalnie ilość niepotrzebnych dodatków. Bo siła tkwi w prostocie!

Ściany pomieszczeń zaprojektowanych w skandynawskim stylu zazwyczaj maluje się na biało bądź uzupełnia jasnymi płytkami – dzięki temu mogą one optycznie powiększać całą przestrzeń. Podłogi przeważnie wykonywane są natomiast z naturalnego i najpiękniejszego drewna o jasnym i ciepłym odcieniu.

Meble

Najczęściej wykonywane są z drewna – trwałego, popularnego i odpornego na uszkodzenia mechanicznego naturalnego materiału. Przełamaniem dla ich standardowego wyglądu może być pojedyncze metalowe krzesło loft, które równie świetnie wpisuje się w ogólną koncepcję skandynawskiej stylistyki.

Najważniejszy jest jednak kolor stosowanych wyrobów meblarskich. Zdecydowanie zalecane jest wykorzystanie białych przedmiotów, które spójnie połączą się z całym jasnym otoczeniem i zmaksymalizują występującą w nim przestrzeń, której w kuchniach często niestety brakuje.

Dodatki

Wbrew pozorom kuchnie skandynawskie nie muszą być wcale nudne. Metalowe, występujące w swoim naturalnym odcieniu kolorystycznym krzesło loft przełamie jasne ubarwienie pozostałych mebli, a diamentowy żyrandol ożywi całość i zapewni pomieszczeniu jeszcze większą ilość światła.

Nie jest też powiedziane, że skandynawskie aranżacje muszą być utrzymane wyłącznie w kolorze białym. Dodatek w postaci pojedynczego czerwonego dywanu może wspaniale przełamać ich monotonny wygląd, a doniczkowe kwiatki rozstawione na parapetach czy półkach staną się wystarczającymi ozdobami, efektownie ożywiającymi surowe i monochromatyczne przedmioty.

Stoliki loft znaleźć można w ofercie spokko.pl