Jak działają i do czego służą czujniki magnetyczne?

Szczepan Zawadzki
wrzesień18/ 2022

Za pomocą czujników można szybko wykrywać określone stany i zdarzenia. Jak działa i jakie zastosowanie ma czujnik magnetyczny? Sprawdź najważniejsze informacje o tego typu sensorach.

Czym jest czujnik magnetyczny?

Czujnik magnetyczny jest rodzajem czujnika (sensora), który podczas działania wykorzystuje pole magnetyczne.

Tego typu czujniki zaliczane są do zbliżeniowych i reagują one wtedy, gdy w ich pobliżu znajdzie się obiekt o właściwościach magnetycznych, inaczej magnes.

Magnetyczne czujniki zbliżeniowe są dostępne w wielu wariantach i można dopasować je do konkretnego przeznaczenia – wskazuje przedstawiciel firmy sensor24h.pl, która prowadzi sprzedaż tego rodzaju sensorów.

Czujnik magnetyczny – jak działa?

Działanie czujników magnetycznych odbywa się z wykorzystaniem pola magnetycznego. Gdy magnes znajduje się w zasięgu czujnika, wówczas może on przesłać informację o jego wykryciu.

Obecnie czujniki magnetyczne są oferowane w wielu wariantach pod względem ich sposobu pracy. Najczęściej wydziela się:
– Czujniki ze stykiem mechanicznym – zawierające kontaktrony,
– Czujniki ze stykiem elektronicznym – zawierające hallotrony.

Zasięg pracy sensora jest zależny od tego, z jakiego materiału został on wykonany, a także od tego, jaki ma rozmiar.

Gdzie używane są czujniki magnetyczne?

Tego typu sensory wyróżniają się bardzo wysoką precyzją, a także mogą być użytkowane w zróżnicowanych środowiskach. Można korzystać z nich w środowiskach, w których panują zróżnicowane temperatury, wilgoć, pojawiają się wibracje.

Zbliżeniowe czujniki magnetyczne stosowane są przede wszystkim w automatyce przemysłowej, usprawniając prowadzenie zróżnicowanych procesów – technologicznych, produkcyjnych, transportowych.

Czujniki te używane są głównie w siłownikach, w których pozwalają na określenie położenia tłoka. Stosowane są w procesach produkcyjnych, w kontroli produkcji, transporcie bliskim za pomocą dźwigów, w urządzeniach do pakowania. Znalazły one również zastosowanie w windach osobowych, w maszynach, które wymagają poprawnego zamykania osłon.

Magnetyczne czujniki zbliżeniowe – gdzie kupić?

Czujniki zbliżeniowe tego typu są dostarczane głównie przez firmy specjalizujące się w sektorze automatyki przemysłowej.

Szeroki wybór czujników magnetycznych oferuje firma sensor24h.pl, która współpracuje z wieloma producentami części przeznaczonych do układów automatyki przemysłowej. Oferuje ona czujniki o długiej żywotności, wysokiej odporności na czynniki zewnętrzne, w różnych wariantach połączenia.

Więcej informacji znajdziesz na stronie czujniki magnetyczne.