Fintechy – co należy wiedzieć na ten temat?

Szczepan Zawadzki
maj12/ 2022

Określenie “fintech” powstało z połączenia dwóch słów – finanse i technologia. Co jeszcze trzeba wiedzieć o zjawisku, które szeroko omawiane jest w różnych środowiskach? Oto kilka podstawowych informacji, dzięki czemu będzie można przekonać się, że warto na bieżąco obserwować napływające informacje.

Innowacje gospodarcze

Mając na myśli fintech, należy wziąć pod uwagę ten sektor gospodarki, który intensywnie pracuje nad rozwojem usług finansowych. Wszystko to odbywa się dzięki innowacjom gospodarczym, jakie możliwe są dzięki współczesnej technologii. Z usług sektora fintech w głównej mierze korzystają startupy, których coraz więcej jest na rynku. Chociaż nie tylko te firmy, ale również wiele innych korzysta z innowacji technologicznych, jakie pozwalają im na pewniejsze działania.

Obrót pieniężny

FinTech Product development skupia się wokół tych miejsc, gdzie ma się do czynienia z obrotem pieniężnym. W pierwszej kolejności, na myśl przychodzą różnego rodzaju placówki bankowe, ale nie tylko. Otóż tego typu operacje wykorzystywane są również w takich miejscach, jak:

  • płatności, 
  • zarządzanie danymi,
  • analizy rynkowe,
  • zarządzenie finansami osobistymi,
  • cyberbezpieczeństwo,
  • ubezpieczenia, 
  • rynki kapitałowe,
  • oprogramowania komputerowe,
  • aktywa.

Jak więc widać, jest tego dużo, a prognozy są takie, że fintech będą wykorzystywane w coraz większej ilości miejsc. Mogą mieć do niego dostęp wszystkie te firmy, jakie swoje działania opierają na internecie.

Możliwość dotarcia do klienta

Mając na myśli fintech, mówi się nie tylko o sektorze gospodarczym. Tak nazywają się też niektóre firmy. Wiele przedsiębiorstw oferuje FinTech Product development, jak np. 10Clouds, chcąc zapewnić swoim konsumentom m.in. możliwość lepszego dotarcia do klienta. Co za tym dalej idzie, będzie można zbudować lepszy poziom zaufania. W przyszłości zaowocuje to nie tylko dobrą opinią, ale także większymi zyskami. 

Zagrożenia na rynku

Nie ma się jednak co oszukiwać, poniewaz kreowane fintechy muszą poradzić sobie z zagrożeniami, jakich nie brakuje we współczesnym świecie. Nowe rozwiązania mogą sprawić, że nie każde przedsiębiorstwa będą mogły z nich korzystać. Zahacza to o dyskryminację, ale z drugiej strony – nie brakuje specjalistów, którzy pracują nad rozwiązaniem tego oraz wielu innych problemów. Bo te wciąż się będą pojawiać – jak chociażby problemy z prawem. W szczególności, że istnieje problem z wyłudzaniem danych, a prawidłowym zachowaniem klauzuli RODO. 

 

https://www.tvsudecka.pl/publikacje/28703 teachers.org nesa.org