Czym są cykliny i osełki?

Czym są cykliny i osełki?
Szczepan Zawadzki
październik25/ 2021

Cyklina, inaczej zwana również gładzicą, to podstawowe narzędzie każdego stolarza, które występuje najczęściej w kształcie prostokąta, niekiedy może jednak przybierać dość zaskakujące kształty np. „łabędziej szyi”. Ten niepozorny kawałek blaszki ma bardzo długą historię, stosowano go do wygładzania drewnianych powierzchni jeszcze zanim pojawił się papier ścierny.

Mimo że jej następca szturmem zdobył rynek, to metalowe ostrze nie ma sobie równych przede wszystkim pod względem bardzo dobrych efektów, jakie pozostawia na powierzchni drewna, ale również zużycia, ponieważ jedna dobrej jakości cyklina, wystarczy nam na wiele lat. Poza tym jest to narzędzie niepozostawiające pyłu oraz niewytwarzające drgań, dzięki czemu jedyny dźwięk, jaki słyszymy to miłe dla ucha skrobanie.

Z kolei osełka służy do ostrzenia dłut i noży. Nawet najlepsze narzędzie z czasem oraz intensywnością użytkowania się tępi. Ostrzenie narzędzi typu dłuta czy noże, ma ogromne znaczenie dla ich efektywności pracy. Wyróżniamy różne metody ostrzenia, natomiast osełka, to podstawowy materiał do tej czynności. Sklep Adriatech oferuje narzędzia do ostrzenia, takie jak cykliny, ostrzałki sztuczne i wolnoobrotowe oraz osełki.

Jeżeli jesteś zainteresowany, to zapoznaj się z nasza ofertą na adriatech.pl.