Cytologia- test przesiewowy

Cytologia- test przesiewowy
Szczepan Zawadzki
październik26/ 2020

Wymaz z szyjki macicy jest badaniem profilaktycznym i jednocześnie testem przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy. Chociaż to badanie powinny wykonać wszystkie kobiety, w wieku rozrodczym niestety często jest ono bagatelizowane. Dlaczego badanie cytologiczne jest tak bardzo ważne dla kobiety?
Cytologia zaliczana jest do badań mikroskopowych. Polega na ocenie rozmazu, pobranego z tarczy oraz kanału szyjki macicy. Materiał pobiera lekarz podczas badania ginekologicznego za pomocą specjalnej szczoteczki. Pacjentki w wieku 25-29 tal mają możliwość bezpłatnego badania cytologicznego w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy.

Kiedy wykonać cytologię?

Zgodnie z rekomendacjami lekarzy specjalistów takie badanie powinny wykonać wszystkie kobiety w wieku rozrodczym, jak i nastolatki, które zaczęły współżycie. Cytologię powinno się wykonać nie później niż po ukończeniu 21 roku życia. Badanie cytologiczne powinno być powtarzane co 3 lata, chociaż o tym decyduje lekarz ginekolog.

Centrum Zdrowia Medfemina

Centrum Zdrowia Medfemina oferuje pełen zakres usług ginekologicznych, które powinny być świadczone przez nowoczesną przychodnię wyspecjalizowaną w medycynie kobiecej. Sprawdź ofertę na medfemina.pl