Depilacja laserowa – ile zabiegów do osiągnięcia gładkości?

Szczepan Zawadzki
grudzień15/ 2022

Depilacja laserowa to zabieg, który należy wykonywać w seriach. Sprawdź, ile zabiegów potrzebujesz, aby osiągnąć efekt idealnie gładkiej skóry.

Ile zabiegów depilacji laserowej potrzebujesz, aby osiągnąć idealną gładkość?

Rozważasz porzucenie maszynki do golenia na rzecz depilacji laserowej, ale zniechęca Cię konieczność wykonywania serii zabiegów i długi czas trwania całej terapii? Zabiegi laserowe mają to do siebie, że trzeba je powtarzać, aby przyniosły długotrwałe efekty. Tak jest też z epilacją. Z zabiegu na zabieg Twoja skóra będzie coraz gładsza, a odrastających włosków będzie coraz mniej. Liczbę zabiegów oraz ich częstotliwość ustala kosmetolog na podstawie różnych czynników. Jakich? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Na czym polega depilacja laserowa?

Depilacja laserem polega na emitowaniu impulsów wysoce skoncentrowanego światła wprost do mieszków włosowych. Pigment odpowiedzialny za barwę włosów (melanina) pochłania światło, zostaje podgrzany i powoduje zniszczenie całego mieszka włosowego wraz z jego macierzą, co uniemożliwia jego ponowny wzrost. Większość laserów do depilacji działa najbardziej efektywnie przy jasnej skórze i ciemnym owłosieniu. Im wyższe stężenie melaniny we włosach i mniejsze w skórze, tym zabieg jest skuteczniejszy.

Nowoczesne urządzenia do depilacji laserowej umożliwiają usuwanie każdego rodzaju owłosienia, nawet jasnego i bardzo cienkiego, w którym melanina występuje w bardzo niskim stężeniu. Przykładem jest laser Thunder MT stosowany do epilacji laserowej w katowickiej Klinice Miracki – jego działanie opiera się na innowacyjnym połączeniu dwóch najbardziej skutecznych laserów do usuwania owłosienia: aleksandrytowego o długości fali 755 nm i neodymowo-yagowego o długości fali 1064 nm. Urządzenie to wyróżnia się wysoką absorpcją melaniny, dzięki czemu jest w stanie usuwać włosy blond i rude, a nawet siwe.

Dlaczego laserowe usuwanie owłosienia wymaga powtórzeń?

Przebieg depilacji laserowej zależy w dużej mierze od cyklu wzrostu włosa, który dzieli się na trzy fazy: anagen, katagen i telogen. Lasery do depilacji działają tylko na włosy w fazie anagenu, czyli aktywnego wzrostu. W pozostałych okresach mieszki włosowe pozostają w uśpieniu. Kolejne partie włosów wchodzą w fazę anagenu co kilka tygodni, dlatego potrzebnych jest kilka sesji laserowego usuwania owłosienia, aby uzyskać trwałe efekty. Odstępy pomiędzy zabiegami zależą przede wszystkim od obszaru, który poddawany jest epilacji:

  • depilację laserową twarzy należy powtarzać co 4 tygodnie,
  • depilację laserową rąk, klatki piersiowej, pleców, brzucha i bikini – co 6 tygodni,
  • depilację laserową nóg – co 8 tygodni.

Ile zabiegów epilacji laserowej należy wykonać?

Odpowiedź na pytanie, ile zabiegów depilacji laserowej wykonać, aby osiągnąć pożądane efekty, nie jest oczywista. Wiele zależy od takich czynników, jak: obszar skóry poddawany depilacji, wiek, płeć, gospodarka hormonalna. Liczba oraz częstotliwość sesji ustalane są podczas konsultacji kosmetologicznej poprzedzającej laseroterapię.

Podczas pojedynczego zabiegu laserowego możliwe jest usunięcie około 30% włosów z danego obszaru, ponieważ tyle mniej więcej włosów znajduje się w fazie wzrostu. W związku z tym dla uzyskania pożądanych rezultatów najczęściej zaleca się wykonanie serii co najmniej 4, a najlepiej 6-8 zabiegów w kilkutygodniowych odstępach. U około 5% osób po roku od ostatniego zabiegu mogą pojawić się pojedyncze włoski, które można usunąć podczas tzw. zabiegu przypominającego. Zazwyczaj wystarcza jedna sesja dla przedłużenia efektu o wiele kolejnych miesięcy.

Więcej na temat depilacji laserowej dowiesz się od specjalistów z katowickiej Kliniki Miracki – zapraszamy do kontaktu: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-katowice/

Dodatkowo zapraszamy na zabiegi odmładzające takie jak botoks, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym czy terapie komórkami macierzystymi: https://mirackiclinic.com/