Większość przedsiębiorstw przemysłowych i logistycznych nie działałoby bez wyposażenia w odpowiednie rodzaje palet. Proste platformy bardzo ułatwiają bezpieczny przewóz towarów i pozwalają zaoszczędzić wiele czasu, energii i pieniędzy. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu normą były modele drewniane, jednak dziś prym wiodą palety z tworzyw sztucznych. Na czym polega różnica?
Sposób wykorzystania
Zasadnicza różnica wynika z materiału zastosowanego do produkcji palet. Klasyczne wersje z drewna są znacznie mniej funkcjonalne niż palety z tworzyw sztucznych. Dzięki temu nowoczesne platformy to różnorodność form i zastosowań. Przykładem może tu być bardzo lekka, wygodna paleta plastikowa 1200×800, która świetnie sprawdza się w transporcie, a dodatkowo pozwala na zaoszczędzenie miejsca. Warto także wspomnieć, że wszystkie wersje z tworzyw sztucznych umożliwiają szybką, sprawną pracę. Operatorzy wózków widłowych nie mają kłopotu z przewozem takich palet, ponieważ platformy są z każdej strony dostosowane do tego typu czynności.
Trwałość i ekologia
Porównując palety z tworzyw sztucznych z ich drewnianymi odpowiednikami, nie można nie wspomnieć o trwałości i żywotności. To ważne cechy, które mają ogromne przełożenie m.in. koszty transportu, przebieg wykonywanych prac oraz ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Palety z tworzyw sztucznych są pod tym względem zdecydowanie lepszym i ekonomiczniejszym rozwiązaniem – choć ich cena jest wyższa, to nie ulegają zniszczeniom tak szybko, jak opcje z drewna. Przeciętny okres wykorzystania platform plastikowych wynosi aż dziesięć lat. Na dodatek tworzywo sztuczne można poddać recyclingowi, zatem palety z takiego materiału są bardziej ekologiczne niż opcje drewniane.
Czystość i bezpieczeństwo
Głównym zadaniem palet jest bezpieczne przetransportowanie towaru. Warto zauważyć, że często są to produkty żywnościowe czy chemikalia. Palety z tworzyw sztucznych dostosowane są do tego typu środków – bez najmniejszych obaw można w nich przewozić nawet najbardziej wymagający towar. Standardowa paleta plastikowa 1200×800 czy 1200×1000 to połączenie niedużej wagi i ogromnej odporności na działanie różnych materiałów. Na dodatek cała praca przebiega bezpiecznie dla personelu – tworzywo sztuczne, w przeciwieństwie do drewna, to brak ryzyka pojawienia się ran i zadrapań związanych np. z wbiciem drzazgi. Poza tym nie ma tu kłopotu z higieną – palety plastikowe łatwo się czyszczą z wszelkich zanieczyszczeń, czego nie można powiedzieć o modelach drewnianych, na których szybko rozmnażają się bakterie i drobnoustroje.