Stylowe meble do mieszkania – zaaranżuj przestrzeń według własnych upodobań!

Szczepan Zawadzki
kwiecień20/ 2020

Urządzenie własnego kąta to nie lada wyzwanie – mieszkanie musi być funkcjonalne i wygodne, a jednocześnie odzwierciedlać nasz indywidualny charakter. Do aranżacji wymarzonych wnętrz niezbędne są m.in. stylowe meble. Podpowiadamy, jak wybrać te idealne!

Z tekstu dowiesz się:

  • Dlaczego tak dużą popularnością cieszą się nowoczesne mieszkania?
  • Jak wybrać meble do wnętrz w stylu shabby chic?
  • Czym cechują się stylowe meble prowansalskie?

Nowoczesne meble – praktyczne i stylowe

Pod pojęciem stylu nowoczesnego we współczesnej aranżacji wnętrz mieści się wiele różnych trendów. To między innymi właśnie dlatego nowoczesne mieszkania mają tak liczne grono zwolenników. W kategorii tej znajdują się bowiem zarówno nawiązujące do przestrzeni fabrycznych wnętrza loftowe, jak i proste, ale zarazem funkcjonalne wnętrza w stylu skandynawskim, a nawet designerskie mieszkania w stylu minimalistycznym.

Wszystkie te trendy łączy bez wątpienia prostota. Meble nowoczesne pozbawione są zbędnych dekoracji i ornamentów. Mają kształt figur geometrycznych, tworzą je zwykle linie równoległe i prostopadłe, próżno w nich szukać lekkich zaokrągleń. Dominującym materiałem jest drewno, ale meble nowoczesne bywają również wykonane z metalu, elementów chromowanych, szklanych, a nawet plastikowych. Najczęściej wybierane kolory to czerń i biel, jak również odcienie beży, brązów i szarości.

Wnętrze z duszą – mieszkanie w stylu shabby chic

Na drugim biegunie aranżacyjnym znajduje się styl shabby chic, którego główną cechą jest obecność mebli z poprzednich epok – lekko podniszczonych, a nawet celowo na takie stylizowanych. Po raz pierwszy sformułowania tego użyto w magazynie „The World of Interiors” w 1980 r. Oznacza ono dosłownie „sfatygowany szyk”, co doskonale oddaje charakter wnętrz shabby chic – są piękne i przytulne, choć sprawiają wrażenie… lekko zaniedbanych.

Meble shabby chic to przede wszystkim drewno – w ciepłych odcieniach sosny i buku, czasem również pomalowane na biało. Jeśli zza odpadającej farby widać naturalną fakturę drewna – to tym lepiej! Tapicerki miękkich krzeseł, wygodnych sof oraz komfortowych szezlongów są lekko poprzecierane. Z kolei nad łóżkiem w sypialni może się znaleźć zagłówek w odcieniu pudrowego różu. Mile widziane są też złote ornamenty, bogato zdobione uchwyty szaf czy zaokrąglone kabriolowe nóżki. Shabby chic to styl kobiecy i ciepły!

Stylowe meble prowansalskie

Prowansja to region Francji, który słynie z cudownej pogody, zapierających dech w piersiach krajobrazów, niezwykłej kuchni oraz… wyjątkowego sposobu urządzania wnętrz. Styl prowansalski w aranżacjach zdobył popularność na całym świecie – ma w sobie klasę i harmonię, a jednocześnie przytulność i ciepło. Jest wyznacznikiem dobrego gustu oraz radości życia.

Stylowe meble prowansalskie na pierwszy rzut oka nawiązują do mebli ludwikowskich. Mają bogato zdobione fronty, elementy rzeźbione, lekkie kabriolowe nóżki. Tego typu meble powstają z naturalnych materiałów – drewna lub wikliny, tapicerka zaś wykonana jest najczęściej z bawełny. Ich powierzchnię pokrywa zazwyczaj warstwa białej farby lub lakieru, pod którymi widoczna jest struktura drewna. Meble prowansalskie nie są bardzo duże – we wnętrzach utrzymanych w tej stylistyce częściej spotka się niewielką toaletkę lub komódkę niż masywną szafę trzydrzwiową.

Meble nowoczesne, w stylu shabby chic, prowansalskim i wielu innych znajdziesz tutaj. Skorzystaj z naszych wskazówek i urządź mieszkanie swoich marzeń!