Przyczepki samochodowe to doskonały sposób na przewożenie wielkogabarytowych przedmiotów, dodatkowych sprzętów, a nawet pojazdów typu quad lub motor. Przyczepka przydaje się w wielu różnych sytuacjach, dlatego te osoby, które mają dość dużo miejsca w garażu i będą z niej korzystały przynajmniej raz w roku, powinny sobie ją zakupić.
Lepszy jest wynajem czy zakup przyczepki?
Wszystko zależy od tego, jak często masz zamiar użytkować ten pomocny pojazd na czterech kołach. Jeśli masz w domu quada lub motocykl offroadowy i chętnie spędzasz weekendy poza domem, to przyczepka posłuży Ci do przewozu sprzętu. Podobnie w przypadku dodatkowej działki – z pewnością często będziesz woził nawozy, kosiarkę i inny sprzęt.
Zakup przyczepki będzie doskonałym pomysłem dla tych, którzy z pewnością skorzystają z niej minimum raz w roku. Można ją swobodnie ustawić w garażu, jeśli jest w nim dużo miejsca. Za przyczepkę trzeba zapłacić ok. 2 tysiące złotych, jednak wynajem przyczepy kosztuje ok. 50 za godzinę.
W co powinna być wyposażona taka przyczepka?
Oświetlenie przyczepki samochodowej to jedne z najważniejszych elementów, na jakie koniecznie trzeba zwrócić uwagę w trakcie jej zakupu. Mówi o tym Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 roku.
Oświetlenie przyczepki samochodowej, podobnie jak każdego pojazdu kołowego musi być odpowiednio widoczne na drodze, dlatego przyczepa musi koniecznie zostać wyposażona w kierunkowskazy, światła hamowania oraz awaryjne, jak również odblaski przednie, boczne oraz tylne. Jeśli przyczepa nie jest dobrze oznakowana, wówczas policja może nam wypisać mandat.
Rodzaje przyczepek samochodowych
Wyróżnia się 4 rodzaje przyczepek samochodowych:
– o maksymalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 750 kg,
– o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 750 kg, ale nieprzekraczającej 3,5 t,
– o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, ale nieprzekraczającej 10 t,
– o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 10 t.
Warto podkreślić, że przyczepy do 3,5 tony przeznaczone są do holowania przez samochody osobowe, natomiast przyczepy cięższe zarezerwowane już są dla pojazdów ciężarowych.
Do przewozu dodatkowego bagażu swobodnie wystarczy przyczepa lekka o masie do 750 kg. Nie musi ona posiadać hamulca w przeciwieństwie do cięższych przyczep. Jednak obowiązkowo każda przyczepa musi być wyposażona w oświetlenie przyczepki samochodowej.
Artykuł powstał we współpracy z Unitrailer