Okna pasywne – najważniejsze informacje

Szczepan Zawadzki
listopad13/ 2019

Okna pasywne ściśle powiązane są z budownictwem pasywnym, które w naszym kraju z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Ludzie z ogromnym zadowoleniem przyjmują nowe możliwości, jakie stawia przed nimi kosztowne, ale bardzo korzystne budownictwo pasywne.

Okna pasywne – co należy o nich wiedzieć?

Budownictwo pasywne pozwala na ogrzewanie domów przy pomocy źródeł ciepła, które do tej pory musiały być pomijane z najróżniejszych względów. Wśród takich źródeł ciepła i energii należących do mało kosztownych zaliczyć należy promieniowanie słoneczne – promieniowanie cieplne słońca. Wśród innych źródeł ciepła wyróżnić można również to, które wydzielane jest przez domowników, jak również przez…urządzenia wykorzystywane w domach. Okna pasywne muszą ściśle spełniać wymogi budownictwa pasywnego, aby mogły zostać zaliczone do takowych. 

Odpowiednie współczynniki dla okien

Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na współczynniki, jakie muszą mieć okna pasywne. Należy do nich współczynnik przenikania ciepła dla całego okna, który oznaczany jest symbolem Uw. Jeżeli na karcie produktu zobaczymy takie dane, to dla okien pasywnych współczynnik ten powinien wynosić poniżej 0,8 W/m2K. Ważna jest również głębokość samych okien przeznaczonych dla budownictwa energooszczędnego – przyjaznego dla środowiska. Akceptowana głębokość w dniu dzisiejszym to od 88 mm do 120 mm. Na rynku znaleźć można okna do budownictwa pasywnego wykonane z plastiku, drewna, drewniano – aluminiowe lub też same aluminiowe.