Nowa sypialnia sprzyjająca odpoczynkowi

Szczepan Zawadzki
październik28/ 2019

W każdym mieszkaniu sypialnia zajmuje szczególne miejsce. Pomieszczenie powinno zapewniać optymalne warunki do zdrowego snu, nastrajać pozytywnie i wprawiać w stan relaksu. Jak osiągnąć pożądany efekt? Sprawdź nasze rady i zaaranżuj idealne wnętrze!

Dobry materac do spania to podstawa

Podstawowym elementem każdej sypialni jest łóżko wyposażone w mocny stelaż i solidny materac. Czym charakteryzują się dobre materace do spania? Podstawowym czynnikiem wpływającym na komfort i jakość snu jest stopień twardości powierzchni, na jakiej leżymy. Materac powinien być dopasowany do wagi użytkownika w taki sposób, aby zapewniać kręgosłupowi równomierne podparcie na całej jego długości. Rodzaj materaca powinien być przystosowany również do ilości osób śpiących w łóżku. Jeśli z łóżka korzystają dwie osoby, materac powinien punktowo reagować na nacisk. W przeciwnym razie będziemy czuli ruchy partnera.

Podczas wybierania materaca szczególnie na baczności powinni mieć się alergicy. Osobom uczulonym na roztocza, kurz, pleśń i grzyby specjaliści szczególnie rekomendują modele z antybakteryjnego, przewiewnego lateksu.

Odpowiednia kolorystyka i oświetlenie

Pulsująca czerwień albo żywy pomarańcz niekoniecznie sprawdzą się w sypialnianym wnętrzu. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się tutaj stonowane barwy – kolory ziemi, pastele, złoto i srebro. Zbyt nasycone i żywe barwy działają drażniąco i pobudzająco, co będzie uniemożliwiało wyciszenie się i zakłócało odpoczynek.  Ważną rolę w kształtowaniu nastroju w sypialni jest oświetlenie. Aranżacja powinna być uzupełniona o centralnie umiejscowioną lampę (lub diody równomiernie rozmieszczone na suficie) oraz lampki nocne. Lampy powinny emitować rozproszone światło o ciepłej  barwie.