Jakie ubezpieczenie samochodu okaże się najlepsze w naszym przypadku?

Szczepan Zawadzki
listopad15/ 2021

Posiadacze samochodów powinni dbać nie tylko o odpowiedni stan techniczny swoich pojazdów, ale również posiadać wymagane przez prawo polisy. W Polsce każdy posiadacz pojazdu mechanicznego zobligowany jest do posiadania polisy OC – jest to ubezpieczenie, które pozwala na pokrycie szkód wyrządzonych przez nas na drodze. Jakie ubezpieczenie samochodu możemy wybrać dodatkowo, aby zwiększyć nasz komfort?

Ubezpieczenie samochodu w formie polisy OC

Ubezpieczenie samochodu możemy dzisiaj podzielić na obowiązkowe oraz dodatkowe. Obowiązkowe to polica OC, czyli polisa odpowiedzialności cywilnej. Polisa taka pozwala na zabezpieczenie interesów innych użytkowników drogi. Warto pamiętać, że polisa taka pozwala na pokrycie kosztów napraw samochodów czy leczenia osób w wypadku spowodowania przez nas kolizji czy kraksy drogowej. Polisę OC kupimy w większości towarzystw ubezpieczeniowych – polisa taka nie ma stałej ceny, co może być dezorientujące. Wysokość polisy może zmieniać się dla nas z roku na rok i wynika ona z licznych czynników. Na cenę polisy wpływa przede wszystkim nasz wiek, wiek i marka naszego samochodu, ale również posiadane zniżki. Ubezpieczenie samochodu tą polisą trwa okres jednego roku. Po tym czasie musimy kupić kolejną polisę, najlepiej z zachowaniem jej ciągłości.

Jakie ubezpieczenie samochodu znajdziemy jeszcze na polskim rynku?

Polisa OC to nie jedyna opcja dla posiadaczy samochodów. Coraz więcej osób decyduje się na polisę AC, czyli autocasco. Polisa taka sprawdza się przede wszystkim w przypadku samochodów nowych i kilkuletnich. Atutem tego rozwiązania jest możliwość podnoszenia czy obniżania kwot ubezpieczenia w konkretnych aspektach, co daje nam sporą elastyczność w ubezpieczeniu. Wybierając AC pamiętajmy o dokładnym zapoznaniu się z wyłączeniem odpowiedzialności ubezpieczyciela.

 

 

https://www.tvsudecka.pl/publikacje/28703 teachers.org nesa.org