Jak samodzielnie podłączyć zmywarkę w kuchni?

Szczepan Zawadzki
kwiecień28/ 2021

Podłączenie zmywarki – bez pomocy specjalisty – nie jest wcale tak prostym zadaniem dla laika. Aczkolwiek możliwym po zapoznaniu się ze specyfiką sprzętu i podstawowymi krokami, które należy wykonać. Dowiedz się, jak prawidłowo samodzielnie podłączyć zmywarkę w kuchni.

Podłączenie zmywarki w kuchni – dlaczego warto?

Zmywarka pozwala na znaczne zaoszczędzenie czasu, ale również wody. To z kolei przekłada się na rachunek za prąd, który jest niższy. Wiele osób uważa, że zmywarka wcale nie jest ekonomicznym rozwiązaniem, co jest błędnym myśleniem. Przy zmywaniu naczyń pod strumieniem, wody zużywa się znacznie więcej. Nowoczesne zmywarki wyposażone są w ekonomiczne i ekologiczne programy, dzięki którym – przy pełnym załadunku urządzenia, koszt zmywania jest tańszy. Z tego względu należy rozważyć podłączenie zmywarki w kuchni.

Jak przygotować miejsce do podłączenia zmywarki?

Nawet przy generalnym remoncie nie jest wymagane stworzenie specjalnego przyłącza pod zmywarkę (chyba że chcemy zupełnie zmienić ułożenie mebli i kranu w kuchni). W innym przypadku z powodzeniem możemy podłączyć zmywarkę w każdej kuchni i nie jest do tego wymagane wykonanie nowego punktu wodnego czy złącza kanalizacyjnego.

 

Zmywarkę podłącza się do tego samego ujścia, z którego spływa woda ze zlewozmywaka. Z tego też względu zmywarka powinna być montowana w sąsiedztwie kuchennego zlewu.

Podłączenie zmywarki krok po kroku

Do wyboru są zmywarki wolnostojące oraz pod zabudowę. Przy podłączeniu zmywarki więcej problemów jest z tymi drugimi, gdyż trzeba je dopasować do mebla i przymocować do siebie wszystkie elementy. W przypadku tej pierwszej opcji montaż jest dość prosty.

 

Krok 1. Podłączenie zmywarki zaczynamy od odłączenia dopływu wody przy pomocy zaworu głównego. W przeciwnym razie może dojść do zalania kuchni.

 

Krok 2. Należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do każdego modelu zmywarki. Zazwyczaj jednak podłączenie przebiega podobnie. W pierwszej kolejności do węża odpływowego kranu z zimną wodą (lub ciepła, jeśli chce oszczędzić się na podgrzewaniu wody) montuje się zawór czerpalny o średnicy 1”. W tym celu należy zdemontować baterię do zlewozmywaka.

 

Krok 3. Przy urządzeniu oraz zaworze czerpalny powinny być dołączone uszczelki, które należy ulokować we wskazanych w instrukcji miejscach. Jest to istotne, aby wąż nie przeciekał podczas pracy zmywarki.

 

Krok 4. Drugi koniec węża podłącz do zmywarki. Następnie odpływ syfonu zamontuj do syfonu zlewozmywaka. W tym przypadku najlepiej sprawdza się boczne przyłącze.

 

Krok 5. Dokonaj testowego podłączenia zmywarki. Odkręć zawór główny wody, podłącz urządzenie do prądu i uruchom pierwszy szybki tryb testowy. Jeśli nic nie przecieka, to możesz przykręcić baterię zlewozmywaka i ustawić zmywarkę w docelowym miejscu oraz cieszyć się jej pracą.

 

Więcej na: https://fixly.pl/kategoria/podlaczenie-zmywarki

https://www.tvsudecka.pl/publikacje/28703 nesa.org teachers.org