Jak pergola tarasowa uprzyjemni chwile spędzone na tarasie?

Szczepan Zawadzki
kwiecień21/ 2023

 

Lato zbliża się wielkimi krokami, więc jest to idealny czas, by pomyśleć o zaaranżowaniu tarasu. W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na pergole tarasowe, które są niezwykle nowoczesne, funkcjonalne i efektowne. Jak się jednak okazuje w praktyce, na rynku można znaleźć wiele różnych modeli, dlatego też klienci nie zawsze wiedzą, co wybrać. Warto więc zapoznać się z poniższym artykułem, gdyż można w nim znaleźć kilka praktycznych wskazówek dotyczących najmodniejszych zadaszeń tarasowych.

To warto wiedzieć

Pergola tarasowa jest doskonałym dodatkiem do każdego tarasu, gdyż zapewnia cień, prywatność i klimat. Trzeba przyznać, że dzięki niej nawet mały taras będzie prezentował się niezwykle stylowo. Jednak przy tak wielu modelach do wyboru określenie, który z nich będzie najlepiej pasował do konkretnych potrzeb klienta, może być trudne. Dlatego też przyjrzymy się różnym czynnikom, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze pergoli tarasowej i określimy, który model najlepiej się sprawdzi. Jeśli chodzi o wybór najlepszego modelu pergoli na taras, wielkość i kształt terenu grają kluczową rolę. Na przykład, jeśli taras jest mały i wąski, wolnostojąca pergola może nie być najlepszym rozwiązaniem, ponieważ może zajmować zbyt dużo miejsca.

 

Zamiast tego dołączona pergola może sprawdzić się lepiej, ponieważ można ją zbudować na istniejącej ścianie, tym samym zajmie ona mniej miejsca, a jednocześnie zapewni upragniony cień w upalne dni, a także prywatność przed wścibskimi sąsiadami. Z drugiej strony, jeśli klient posiada naprawdę duży taras, wolnostojąca pergola może być strzałem w dziesiątkę, ponieważ zapewni większą elastyczność w zakresie rozmieszczenia i projektowania. Dużą pergolę tarasową łatwiej też zaaranżować, więc w takich przypadku projektanci, jak i sami klienci mają szerokie pole do popisu.

 

Jakie pergole są najmodniejsze?

Tak naprawdę klienci mogą znaleźć na rynku gotowe pergole, jak i zamówić konkretny model pod swój taras. Najczęściej klienci decydują się na prostą konstrukcję z zadaszeniem, która dobudowana jest do ściany budynku. Prosta, geometryczna forma, płaski dach, brak zabudowy bocznej – na taką pergolę tarasową decyduje się najwięcej osób, gdyż jest to model efektowny, funkcjonalny i co najważniejsze, dostępny w bardzo przystępnej cenie. Można postawić na solidną konstrukcję z aluminium lub ponadczasowy design, czyli pergolę drewnianą. Coraz częściej na tarasach w domkach jednorodzinnych pojawiają się również antracytowe pergole tarasowe z zasłonami, które dodają uroku i klasy każdej przestrzeni.

 

Taki model świetnie pasuje do osób, które uwielbiają skandynawski oraz rustykalny styl. Wymagający klienci mogą również postawić na pergolę wyposażoną w lamele, w dachówkę, a nawet w specjalną tkaninę wodoodporną. Wybierając model z zabudowanymi bokami można być pewnym, że z takiego miejsca domownicy będą korzystać nie tylko w sezonie letnim, ale przez cały rok. Dla wielu osób tego typu miejsce stanowi wydłużenie salonu, gdyż dzięki odpowiedniej aranżacji może zamienić się w pokój dzienny, w którym chętnie przebywają domownicy oraz zaproszeni goście.

Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami SURMA – pergole tarasowe na wymiar