Jak dobrze wybrać szczoteczki do zębów

Szczepan Zawadzki
maj15/ 2018

Dobra szczoteczka do zębów to niezbędny element dbania o dobry stan uzębienia i higienę jamy ustnej. Wybór ich na rynku jest bardzo szeroki dlatego też wiele osób ma spore problemy z tym, aby wybrać idealnie dopasowane do swoich potrzeb.

Dla dzieci i dla dorosłych

Kupując szczoteczki do zębów należy pamiętać o tym, że inne trzeba kupić dla dzieci, a inne dla dorosłych. Mowa tutaj przede wszystkim o ich wielkości, w szczoteczkach do zębów dla dzieci główka jest znacznie mniejsza i zazwyczaj okrągła. Szczoteczki dla dorosłych to z kolei znacznie większe główki i często bardziej spiczaste, co umożliwia dotarcie dco wszystkich zakamarków pomiędzy zębami. Rodzice doskonale wiedzą, jak trudno jest czasem namówić dzieci do regularnego i właściwego czyszczenia zębów, dlatego też producenci szczoteczek przychodzą im z pomocą. Kolorowe szczoteczki dla dzieci mają rączki w kształcie zwierzątek czy też ozdobione są postaciami z ulubionych bajek. Dzięki temu maluchy znacznie chętniej po nie sięgają. Aby mycie zębów stało się swoistym nawykiem, często do szczoteczek dla dzieci dołączane są akcesoria, ułatwiające pomiar czasu mycia zębów. Są to na przykład niewielkie klepsydry, odliczające czas mycia czy też zastosowane w szczoteczkach elektrycznych migające światełko, które pokazuje czas przez jaki trzeba myć zęby.

Jakie włosie wybrać

Twardość włosia w szczoteczkach do zębów ma istotne znaczenie, jak mowa o skuteczności ich działania. Jednakże twarde szczoteczki przeznaczone są w zasadzie tylko dla dorosłych, u dzieci bowiem mogą wywoływać podrażnienia delikatnych dziąseł. Wiele szczoteczek ma także dodatkowe gumowe włosie, którego zadaniem jest znacznie skuteczniejsze usuwanie nieczystości. Bywa też, że włosie jest kolorowe, a jego barwa wraz z używaniem szczoteczki blaknie. To swoisty wyznacznik tego, po jakim czasie należy wymienić szczoteczkę na nową. Codziennie używanie szczoteczki powoduje osłabienie i zużywanie się włosia, trzeba więc dbać o ich regularne wymiany na nowe.

Elektryczna czy tradycyjna

Pojawienie się na rynku elektrycznych szczoteczek do zębów sprawia, że wiele osób ma dylemat dotyczący tego, jakie szczoteczki wybrać dla swojej rodziny. Gdy mowa o pierwszej szczoteczce dla dziecka, na pewno lepiej jeżeli będzie to tradycyjna szczoteczka. Dzięki temu dziecko nauczy się tego, jak prawidłowo należy myć zęby i jakie ruchy wykonywać. Gdy już opanuje te czynności, można zmienić szczoteczkę na elektryczną, oczywiście odpowiednio dopasowaną do wieku dziecka i jego ząbków.

Więcej informacji znajdziesz na stronie profimed.com/katalog/szczoteczki-do-zebow

https://www.tvsudecka.pl/publikacje/28703 am-browser.net nesa.org