Co nam dają badania genetyczne w ciąży?

Co nam dają badania genetyczne w ciąży?
Szczepan Zawadzki
grudzień01/ 2018

Przyjście na świat dziecka to wydarzenie, do którego dziś nie tylko chcemy, ale również możemy naprawdę dobrze się przygotować. Co ważne, o wielu ewentualnych schorzeniach można dowiedzieć się już w momencie, w którym dziecko znajduje się w łonie matki.

Taka wiedza pozwala nie tylko na lepsze przygotowanie się do opieki nad maluchem. Dzięki postępowi, jaki dokonuje się w naukach medycznych, z wieloma schorzeniami można dziś walczyć jeszcze w życiu płodowym, o ile, oczywiście, ma się świadomość ich istnienia.

Jednym ze sposobów na upewnienie się, że dziecku nie zagraża niebezpieczeństwo, jest przeprowadzenie pierwszych badań już w dziesiątym trymestrze ciąży. Badania genetyczne w ciąży zwykle dzieli się na inwazyjne i nieinwazyjne i choć do niedawna to właśnie te pierwsze uważano za skuteczniejsze, dziś wiele obiecujemy sobie także po drugiej z wymienionych tu grup. Dzięki temu możemy mieć pewność, że poznamy stan zdrowia płodu, a jednocześnie nie zaszkodzimy mu w żaden sposób, co nie jest, niestety, wykluczone, w przypadku badań inwazyjnych.

Badania genetyczne – test Nifty

Test Nifty, który wszedł do badań klinicznych w 2010 roku, zapewniając badania przesiewowe najczęściej występujących trisomii przy porodzie, a także opcje określania płci, euploidii chromosomów płciowych i delecji chromosomalnych.

Gdzie wykonać Nifty?

Zapraszamy na stronę testnifty.eu – posiada bazę placówek w których można wykonać test Nifty Pro.

teachers.org am-browser.net https://www.tvsudecka.pl/publikacje/28703