Rozliczanie kierowców – czas pracy i nadgodziny

Szczepan Zawadzki
wrzesień22/ 2022

Firmy przewozowe mają ogromną liczbę obowiązków oraz przepisów, które muszą skrupulatnie przestrzegać. W przeciwnym razie narażają się na poważne kary, na które nie może sobie pozwolić żaden przedsiębiorca. Jednak jest on człowiekiem i zawsze może coś pominąć. Aby zminimalizować ryzyko błędów warto wprowadzić system telematyczny, który przykładowo ułatwia rozliczanie kierowców. Czas pracy i nadgodziny, a także przerwy i zwolnienia lekarskie musza być bardzo dokładnie zapisane. Dobrze dobrany program potrafi ułatwić notowanie i przechowywanie danych przez długi czas.

 

System telematyczny ułatwiający rozliczanie czasu pracy kierowców

 

System telematyczny potrafi w realny sposób ułatwić rozliczanie czasu pracy kierowców poprzez zoptymalizowanie i ułatwienie zapisywania danych z tachografu, notowanie przerw czy wyjazdów delegacyjnych kierowców. Najtrudniejsze w częstym notowaniu wszystkich danych jest odnalezienie przepisów prawnych znajdujących się w danym państwie. W niektórych krajach wszystkie przepisy dotyczące konieczności wykonania przerwy w jeździe dla kierowców samochodów ciężarowych są bardzo restrykcyjnie sprawdzane. Służby nie interesuje fakt, że ktoś nie pochodzi z danego kraju. Jeżdżąc po drogach w danym państwie musi znać jego prawo. Najgorsze jest to, że jeżeli chodzi o mandaty to są one wydawane również zgodnie z przepisami danego kraju co dla polskich wypłat może być bardzo bolesne.

 

System telematyczny potrafi ułatwić i uporządkować cały system odnotowywania i zbierania danych dotyczących rozliczania czasu pracy kierowców. Ułatwienie odczytywania danych z tachografu, automatycznie ich zapisywanie w chmurze czy też zaplanowane schodzenie na przerwy to jedne z wielu przykładów, w których przydaje się system telematyczny!

 

Podsumowanie

 

Wiadomym jest, że każdy woli ułatwiać, a nie utrudniać swoją robotę. Wielu przedsiębiorców przekonało się na własnej skórze, że system telematyczny jest nieoceniony i obecnie nie wyobrażają sobie bez niego życia.

 

Zobacz więcej: Rozliczanie kierowców – czas pracy i nadgodziny