Praktyczne i estetyczne plafony sufitowe jako element oświetlenia

Szczepan Zawadzki
kwiecień27/ 2023

Dzisiejsze sklepy z oświetleniem oferują szeroki wybór opraw oświetleniowych, co pozwala każdemu znaleźć idealne rozwiązanie dla siebie, niezależnie od potrzeb. Wielu klientów zdecyduje się na plafony sufitowe, doceniając ich liczne zalety.

Rosnąca popularność plafonów sufitowych

Przez wiele lat, a nawet wieków, najbardziej popularnym rodzajem oświetlenia sufitowego były żyrandole. Chociaż nadal cieszą się one dużym zainteresowaniem, coraz częściej ustępują miejsca plafonom sufitowym. Zmiana ta jest możliwa dzięki nowym technologiom oraz nowoczesnym wzorom.

Plafony sufitowe, które kiedyś w ogóle nie istniały, zyskały na funkcjonalności, przede wszystkim dzięki zastosowaniu diod LED w oświetleniu. Jednak na rynku dostępne są także plafony na starsze typy żarówek, które wciąż są chętnie wykorzystywane, zwłaszcza że żarówki LED stały się powszechne.

Plafony dostosowane do różnych rodzajów światła

Rodzaj światła często stanowi główne kryterium wyboru. Coraz większą popularnością cieszą się zintegrowane plafony sufitowe z diodami LED. Niewielkie wymiary diod LED pozwoliły na poszerzenie oferty plafonów pod względem designu. Nowoczesne plafony LED doskonale komponują się z różnymi wnętrzami, zwłaszcza o nowoczesnym czy minimalistycznym stylu.

Jednakże tradycyjne plafony sufitowe na żarówki także są dostępne i używane. W takich plafonach można stosować świetlówki LED, co znacznie obniża koszty ich eksploatacji, co stanowi istotny atut.

Uniwersalność zastosowania plafonów sufitowych

Plafon sufitowy to rodzaj oprawy, który sprawdzi się niemal w każdym wnętrzu. Plafony sufitowe są zróżnicowane pod względem rozmiarów i mocy, co pozwala na dostosowanie ich do każdego pomieszczenia, niezależnie od jego wielkości.

Plafony montowane na suficie doskonale nadadzą się do dużych przestrzeni mieszkalnych, ale są szczególnie odpowiednie do niskich wnętrz, gdzie żyrandol nie sprawdzi się. Właśnie wtedy zalety plafonów sufitowych docenią zwłaszcza osoby o większym wzroście.