Praca w Szwecji: jak rozliczyć podatek?

Szczepan Zawadzki
październik16/ 2018

Podobnie, jak w Polsce również w Szwecji osoby, które pracują na podstawie umowy o pracę muszą rozliczyć się ze swoich dochodów z odpowiednikiem polskiego urzędu skarbowego. Mimo że przepisy obowiązujące na terenie tego kraju są jasne i klarowne, może się zdarzyć, że pracownicy z Polski mogą mieć trudności z rozliczenie podatku ze Szwecji. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy biura podatkowego w Polsce, które zajmuje się między innymi rozliczaniem podatku ze Szwecji.

Rozliczenie podatku ze Szwecji: o czym warto wiedzieć?

Rozliczenie podatku ze Szwecji następuje na podstawie deklaracji podatkowej. Podatnicy mają obowiązek dostarczyć ją do właściwego urzędu skarbowego do 7 maja. Tylko osoby, które objęte są podatkiem SINK (jego skala to 20 procent) nie muszą tej deklaracji składać. Aby możliwe było rozliczenie podatku w Szwecji należy do deklaracji podatkowej dołączyć między innymi następujące dokumenty:

  • Inkomstedeklaration1. Jest to roczne rozliczenie rozsyłane do wszystkich podatników przez szwedzki urząd podatkowy;
  • druk KU-10 albo KU-13, który wręczył pracownikowi pracodawca.

Dodatkowo niezbędna jest kserokopia dowodu osobistego albo paszportu. Na rozliczenie podatku można czekać nawet pół roku. Podatnikom, którzy należy się zwrot podatku otrzymują czek wystawiony przez szwedzki urząd skarbowy.

Odliczenia i ulgi

Pracując legalnie w Szwecji, pracownicy z Polski ponoszą oczywiście pewne koszty, niektóre z nich mogą odliczyć zwiększając w ten sposób kwotę, którą zwróci im szwedzki urząd skarbowy. Polacy pracujący legalnie w Szwecji mogą odliczyć między innymi wydatki związane z kosztami dojazdu do pracy. Mogą to być zarówno koszty poniesione na dojazdy z miejsca zamieszkania w Szwecji, jak również za podróże z Polski do Szwecji. Korektę zeznania podatkowego można złożyć nawet po 3 latach od zakończenia pracy w Szwecji.

zobacz https://4sch.pl/ogrzewacz-tarasowy-polaczenie-designu-i-wydajnosci/ anferrandis.com