Niskiej jakości drogi niestety są bardzo dużym obciążeniem dla pojazdu. Jeżeli zależy nam na wygodnym i komfortowym zawieszeniu, to warto jak najszybciej postawić na zawieszenie pneumatyczne. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które obecnie stosuje się seryjnie we wszystkich nowych autach.
Czym tak naprawdę jest zawieszenie pneumatyczne?
Oryginalne miechy pneumatyczne zaprojektowane zostały w taki sposób, aby zachować identyczne parametry resorowania niezależnie od obecnego obciążenia auta. Jest to idealne rozwiązanie dla kierowców, którzy raz na zawsze chcą zapomnieć o nierównościach na drodze.
Głównym zadaniem opisywanego zawieszenia jest oczywiście przenoszenie wszelkich sił bezpośrednio z kół na nadwozie. Pneumatyczne zawieszenie jest niezbędne przede wszystkim w samochodach terenowych i autach typu SUV.
Budowa zawieszenia pneumatycznego – co warto wiedzieć?
Jednym z najważniejszych elementów zawieszenia pneumatycznego jest kompresor. Pamiętać należy o tym, że opisywany układ pneumatyczny do prawidłowego działania wymaga oczywiście powietrza pod dużym ciśnieniem. Między innymi dlatego też warto zadbać o to, aby trwałość kompresora była na bardzo wysokim poziomie. Wysokiej klasy kompresor od renomowanego producenta może nam służyć nawet przez 200 000 km.
Kolejnym bardzo ważnym elementów są miechy pneumatyczne, które zlokalizowane są bezpośrednio przy kołach. W nowych autach cały układ pneumatyczny oparty jest na sprężonym azocie. To właśnie on zlokalizowany jest w poszczególnych elementach tłumiących. Warto wspomnieć o tym, że wymieniony azot wykazuje znacznie lepszą skuteczność w niwelowaniu wszelkich drgań, niż zwykłe amortyzatory sprężynowe.
Dlaczego warto postawić na zawieszenie pneumatyczne?
Nowoczesne zawieszenie pneumatyczne skutecznie niweluje wszelkie nierówności na nawierzchni. Nawet przy bardzo dużej prędkości można liczyć na miękką i płynną jazdę. Miechy pneumatyczne odgrywają kluczową rolę w poprawie parametrów trakcyjnych auta.
Nie można zapominać również o tym, że zawieszenie pneumatyczne pozwala zachować niezmienny prześwit przy różnorodnym obciążeniu auta. Tego typu zaleta doceniona zostanie przede wszystkim przez właścicieli samochodów typu kombi.