Magia tkanin – sposób na zupełnie nowe wnętrze

Szczepan Zawadzki
luty18/ 2019

Marzy Ci się dom urządzony w stylu shabby chic? Myślisz o remoncie, ale rzut oka na rachunki w tym miesiącu szybko sprowadza Cię na ziemię? Na szczęście są sposoby, by całkowicie odmienić charakter Twojego otoczenia, które nie spowodują załamania w obrębie domowego budżetu. Wystarczy, że masz maszynę do szycia – i wyobraźnię.

Tkaniny nadają ton

Wbrew pozorom, styl mebli stojących w pomieszczeniach nie ma tak wielkiej mocy, by zdefiniować je raz na zawsze. To, jak odbieramy dane wnętrze, w dużej mierze zależy od innych czynników. Dobór oświetlenia, bibeloty, zdjęcia lub obrazy, a także tkaniny potrafią sprawić, że niczym niewyróżniający się pokój we współczesnym stylu, zacznie promieniować urokiem starego, wiejskiego domu.

Odpowiednie tkaniny, z których zdolna ręka wydobędzie to, co najlepsze, to klucz do nieskończonej liczby kreatywnych aranżacji. By po nie sięgnąć, nie trzeba odwiedzać sklepów z artykułami dekoracyjnymi, gdzie ceny co prawda robią wrażenie, ale jakość – czasem wręcz przeciwnie. Za pomocą maszyny, nici i wachlarza ulubionych tkanin – czy będzie to len, satyna bawełniana czy oxford – w pół godziny wyczarujesz cuda, które dodadzą wnętrzu szczypty ujmującej atmosfery sprzed lat.

Co uszyć na początek?

Na pierwszy ogień – poduszki! Zamiast być tylko częścią pościeli, używaną nocami, niech rozgoszczą się na fotelach, kanapie, a nawet na podłodze. Poduszki z niebarwione lnu o gęstym splocie to idealny wybór, jeśli zależy ci na wrażeniu ciepła i prostoty zarazem. Z kolei satyna bawełniana ma na tyle gładki splot, że uszyte z niej poduszki z łatwością ozdobisz nadrukami naniesionymi metodą transferu – wykorzystaj do tego na przykład grafiki ze starych encyklopedii botanicznych, dostępne za darmo w Internecie.

Kolejny etap przemiany to uszycie zasłon. Jeśli na ogół wieszasz w oknach zasłony krótkie i nowoczesne, albo korzystasz tylko z rolet czy żaluzji, czas na zmianę! Możliwości nie mają tu końca. Nadruk z herbacianymi różami na żakardzie zmieni nie do poznania kuchenne okno, a patchworkowa zasłona w kolorach tęczy będzie pasować do dziecinnego pokoju. Warto tu przypomnieć, że shabby chic jest stylem, który łączy inspirację dawną wsią angielską z dużą dozą innowacyjności. Nie zaszkodzi tego podkreślić choćby w sypialni, kontrastując skromną, lnianą pościel z ciężkimi, aksamitnymi zasłonami.