Konserwacja powierzchni wokół budynków

Szczepan Zawadzki
wrzesień25/ 2018

Kostka brukowa jest trwałym i dobrym materiałem, którym można zagospodarować przestrzeń wokół budynków. Jest stosunkowo tania w utrzymaniu i zawsze wygląda dobrze. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju działalność gospodarczą prowadzimy, jest dobrym wyborem aby upiększyć otoczenie firmy. Czytając ostatnie raporty gospodarcze można też wnioskować, że rośnie zapotrzebowanie stawiania kostki brukowej na posesjach prywatnych, obok domów, ogrodów, czy w ogródkach działkowych. Kostka zawsze zdaje egzamin, bo można ją budować na różne sposoby. W tym tekście chcemy przedstawić i główne zasady konserwacji kostki brukowej. Jej atuty czynią ją bardziej popularnym materiałem od betonu, drewna, czy innych kompozytów.

 

 Kostkę brukową należy czyścić regularnie

Odstęp czasu zależy przede wszystkim od tego, jak się zanieczyszcza. Z reguły będzie to czyszczenie raz do roku, czy co dwa lata (w przypadku dużych zanieczyszczeń), co 3 – 4 lata (w przypadku normalnego zanieczyszczenia). Konserwacja pozwala mocno zaoszczędzić na naprawach, a także utrzymać i estetyczny wygląd. Koszt renowacji kostki wynosi zazwyczaj od 2 do 7 % ceny jej położenia.

Ważną kwestią jest to, jak kostka jest użytkowana

Od intensywności użycia, rodzaju zabrudzeń należy uzależnić usługę czyszczenia.

Najbardziej nieprzyjazne będą zanieczyszczenia olejowe plamy po samochodach, grillach, albo zanieczyszczenia budowlane, jak farby, tynki, zbierająca się osady pyłu itd.

Zanieczyszczenia organiczne i wykwity usuniemy stosunkowo łatwo, niemniej gdy mchu będzie więcej, albo kostkę porośnie trawa, pracy będzie więcej. Czasem konieczne będzie wykorzystanie środka roślinobójczego.

Uwaga: Jeżeli trawa pojawia się bardzo szybko po założeniu kostki, powiedzmy po roku – naszym zdaniem  powinno się złożyć reklamację. Odpowiednia warstwa podłoża powinna niwelować pojawianie się roślinności.

 

Problem roślinności na kostce brukowej jest dość prosty do rozwiązania przez specjalistów, dysponujących wysokiej jakości sprzętem. Maszyny, które stosuje się w czyszczeniu kostki usuwają większość zanieczyszczeń bez dużego wysiłku i wykorzystania chemii, a także nie są szkodliwe dla kamienia.

W Niektórych przypadkach – bardziej drastycznych – usuwana jest wierzchnia warstwa kostki brukowej. Dosłownie milimetrowa powłoka jest szlifowana lub piaskowana, co pozwala odnowić wygląd zewnętrzny kostki bez widocznego jej zużycia. Taki zabieg można powtarzać nawet kilka razy, co sprawia że kostka będzie wyglądała dobrze nawet przez 30 lat.

Tekst powstał przy współpracy z firmą SCO CLEANUP, która wykonuje usługę czyszczenia kostki brukowej w całej Polsce.