Chirurgia ginekologiczna zajmuje się leczeniem operacyjnym żeńskich narządów płciowych. Wiele operacji w tym obszarze może być wykonywanych w sposób mało inwazyjny niewymagający przecinania powłok brzusznych – drogą laparoskopową, histeroskopową albo drogą pochwową.
Chociaż wydaje się, że wskazaniem do zabiegu Histerektomi inaczej usuwanie macicy, powinny być choroby onkologiczne, to te wskazania są ostatnimi spośród wielu. Najczęściej ten zabieg przeprowadza się z powodu mięśniaków macicy, które bardzo trudno leczyć farmakologicznie. Następnie w przypadku nieprawidłowych krwawień, endometriozy i obniżenia narządów miednicy mniejszej.
Wskazania do operacji usunięcia macicy
Wskazaniem do usunięcia macicy są głównie liczne powiększające się mięśniaki, które wywołują silne bóle i przedłużające się nawet do 10 dni miesiączki, które są niemal krwotoczne. U kobiet w podeszłym wieku przyczyną histerektomii jest obniżanie się narządu rodnego. Macicę usuwa się również z powodu raka endometrium.
Rekonwalescencja po zabiegu histerektomii
Rekonwalescencja po histerektomii trwa około 8 tygodni. Jednak przez przynajmniej pół roku kobieta nie powinna pracować ciężko fizycznie. Jeżeli kobieta przed zabiegiem miesiączkowała, to po zabiegu nie będzie miała menstruacji, ale jajniki nadal będą produkowały estrogeny.
Szpital Medfemina oferuje
Szpital Medfemina to prywatny szpital z zakresu ginekologii, położnictwa i chirurgii. Szpital Medfemina specjalizuje się w usuwaniu endometriozy, mięśniaków i torbieli oraz pozostałym spektrum zabiegów ginekologicznych. Sprawdźcie naszą ofertę – szpital.medfemina.pl.