Jak dobrać odpowiednie wiązania narciarskie?

Szczepan Zawadzki
luty13/ 2019

Wiązania narciarskie to tak naprawdę najbardziej skomplikowana część wyposażenia narciarza. Nie ma znaczenia, czy uprawiamy sport rekreacyjnie, czy może wyczynowo. Zawsze wiązania muszą być idealnie dopasowane, by stanowiły bezpieczny i wygodny sprzęt. Z tego powodu warto wiedzieć, na jakich zasadach powinno się dobierać odpowiednie wiązania.

Jakie funkcje spełniają wiązania?

Wiązania narciarskie Atomic oraz każdej innej firmy zawsze w odpowiedni sposób muszą spełniać dwojaki cel. Po pierwsze, wiązanie jest rodzajem połączenia buta z samą nartą, a dodatkowo ten element wyposażenia ma zapewnić bezpieczeństwo użytkowania nart, bez względu na warunki.

Budowa wiązań narciarskich jest bardzo podobna. Zazwyczaj wiązania narciarskie wypinają się w bok, niektóre modele mogą posiadać przednie wiązanie wypinane w górę. Nie ma to jednak żadnego wpływu na bezpieczeństwo, a raczej na wygodę użytkowana sprzętu.

Jak dobrać wiązania?

Bardzo często w sklepach sportowych można znaleźć konkretne modele nart i dedykowany do nich sprzęt. Dzięki temu nie trzeba tracić czasu na żmudne dobieranie wiązań czy butów. Warto jednak pamiętać, że cały sprzęt powinien być dobierany indywidualnie, ponieważ ma nam służyć przez co najmniej kilka sezonów, przy tym musi być w pełni bezpieczny i wygodny dla użytkownika.

Warto pamiętać o tym, by zawsze dobierać wiązania do wagi osoby, która na nartach jeździ. Kolejny aspekt na który należy zwracać uwagę to również skala wypięcia nart podczas upadku, która powinna być ustawiona przez serwisanta. Ma na nią wpływ waga, wzrost, styl jazdy, a nawet rodzaj śniegu.

Złe ustawienie wiązań może być niebezpieczne dla osoby jeżdżącej na nartach, ponieważ może doprowadzić do groźnego i bolesnego wypadku. Narta musi odpiąć się w momencie upadku, dzięki czemu okazuje się bezpieczna dla narciarza.

Jakie wiązania wybrać?

Na rynku jest szeroki wybór wiązań narciarskich. Popularnością cieszą się wiązania narciarskie Atomic, które są produktem znanej i cenionej marki. Można je łatwo dopasować do kupowanych nart i z całą pewnością są sprzętem, który może solidnie posłużyć co najmniej kilka sezonów.

Trzeba tylko pamiętać o tym, że wiązań narciarskich Atomic nie ustawiamy nigdy na własną rękę, w tym celu zwracamy się do serwisu. Najlepiej zrobić to jeszcze podczas kupowania nart. Odpowiednio wyszkoleni serwisanci muszą w taki sposób ustawić wiązania, by były one w pełni bezpieczne dla narciarza. Zwykle taka usługa jest bezpłatna, jeśli kupujemy sprzęt w markowym sklepie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://proshop.com.pl/13-wiazania-narciarskie.