Jak dobrać najlepsze opony do swojego samochodu?

Szczepan Zawadzki
styczeń05/ 2022

Opony odgrywają bardzo istotną rolę w samochodzie. To od ich jakości zależy komfort jazdy, nasze bezpieczeństwo, a często również zużycie paliwa. Opony to jedyny element samochodu, który ma bezpośredni styk z powierzchnią drogi. Z tego też powodu wybór opon do auta to bardzo ważna sprawa, która niestety jest przez wielu kierowców nieco bagatelizowana. Jak zatem wybrać opony mądrze? I czym się przy tym wyborze kierować?

 

Rozmiar opony samochodowej

Najważniejszym parametrem przy wyborze opony samochodowej jest odpowiednie dopasowanie jej rozmiaru. Jeśli zrobimy to źle i kupimy większą lub mniejszą oponę, to niestety, ale nie będziemy mogli jej zamontować w swoim aucie. Informacje dotyczące rozmiaru opon znaleźć można przede wszystkim w instrukcji obsługi naszego auta oraz na tabliczce znamionowej, która znajduje się zazwyczaj we wnęce drzwi od strony kierowcy lub na klapce od wlewu paliwa. Można także sprawdzić oznaczenie samych opon, na których aktualnie jeździ nasze auto.

Opony zimowe, letnie i wielosezonowe

Pomimo tego, że w polskim prawie nie ma nakazu sezonowej zmiany opon, to jednak podział ogumienia na zimowe i letnie jest najbardziej znany i brany pod uwagę przy jego zakupie. Ogólnie sezonowa wymiana opon to bardzo dobra praktyka, która zwiększa nasze bezpieczeństwo i ułatwia użytkowanie samochodu w określonych warunkach pogodowych. Warto zatem zadbać o to, aby nasz samochód był bezpiecznym środkiem transportu o każdej porze roku i wyposażyć go w dwa komplety opon – zimowy i letni.

Swojego rodzaju kompromisem są opony całoroczne, określane jako wielosezonowe. Pozwalają bowiem na jazdę w różnych warunkach pogodowych, zarówno tych zimowych, jak i letnich. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w najbardziej ekstremalnych sytuacjach mogą one nie być wystarczające. Przy czym dużo zależy tutaj od jakości opon.

Rodzaj preferowanej jazdy

Zdawać by się mogło, że coś takiego jak rodzaj preferowanej jazdy, nie powinien mieć wpływu na wybór opon samochodowych. Jest jednak zupełnie inaczej. Współczesne opony to naprawdę zaawansowane technologicznie konstrukcje, które mogą sprostać najbardziej indywidualnym wymaganiom. I sposób preferowanej jazdy jest jednym z nich.

Producenci opon zaczęli dzielić swoje produkty również pod kątem stylu jazdy.

W ten sposób rozróżnić można przede wszystkim trzy rodzaje opon i są nimi:

  • Opony do jazdy turystycznej i długodystansowej, najczęściej są to opony o wysokim profilu, które są wytrzymałe, ciche i tłumią drgania, co gwarantuje bardzo komfortową jazdę.
  • Opony do jazdy sportowej o doskonałej przyczepności, które gwarantują bezpieczeństwo i wysokie osiągi, zazwyczaj są to opony o niskim profilu, co poprawia sterowność i trakcję auta.
  • Opony do jazdy miejskiej, które odznaczają się przede wszystkim niskimi oporami toczenia, dzięki czemu są bardziej ekonomiczne.

Warto zaznaczyć, że o tym, czy dana opona jest dobra, decyduje także jej jakość. I w tym przypadku nie warto iść na żadne kompromisy. Dobrej jakości opony, jakie można znaleźć także w sklepie online iParts.pl, to gwarancja nie tylko bezpieczeństwa i wysokiego komfortu jazdy, ale także trwałości. Wybierając opony samochodowe cenionych i szanowanych producentów, możemy być pewni, że będą one sprawne i niezawodne przez wiele lat, co paradoksalnie okazuje się najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem.