Garaż czy wiata?

Szczepan Zawadzki
czerwiec22/ 2021

Stoisz przed decyzją wyboru odpowiedniego zadaszenia samochodu? Zastanawiasz się, czym różni się wiata od garażu? Poznaj, jakie są charakterystyczne cechy obu modeli i wybierz najbardziej odpowiedni dla siebie. 

Garaż lub witryna – po co? 

Kupno samochodu to dość duży wydatek. Kosztowne jest także jego odpowiednie utrzymanie. Aby pojazd funkcjonował w prawidłowy sposób, należy o niego stosownie dbać. Dużym zabezpieczeniem przed uszkodzeniami jest przechowywanie auta pod wiatą lub w garażu. Zadaszenie osłania samochód przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, w czasie upałów czy mrozów. Konstrukcja chroni także przed zanieczyszczeniami powietrza, dzięki czemu używanie pojazdu jest o wiele bardziej komfortowe. Zastanawiając się nad tym, czy wybrać garaż czy wiatę, należy wziąć pod uwagę:

  • koszty postawienia,
  • formalności,
  • czas realizacji,
  • ilość dostępnego miejsca,
  • kwestie estetyczne.

Garaż – wady i zalety

Podstawową funkcją garażu i wiaty jest ochrona samochodu, istnieją jednak drobne różnice. Zabudowana konstrukcja osłania pojazd z każdej strony, czego nie zapewnia wiata garażowa. Osłona może przydać się w przypadku mocnych promieni słonecznych w czasie lata, które źle oddziałują na barwę lakieru i tapicerkę samochodową, często zmieniając jej kolor. Garaż chroni pojazd przed deszczem czy śniegiem, a także mrozami w czasie zimy. Budowa garażu wymaga odpowiedniego przygotowania terenu. Jest to z reguły duża i ciężka budowla, dlatego trzeba się liczyć z tym, że jej postawienie będzie wymagało czasu. Taki sposób przechowywania zmniejsza jednak kradzieże i ewentualne formy wandalizmu. Chęć posiadania garażu do 35m2 należy zgłosić do urzędu, większe formy wymagają uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Garaż służy nie tylko do przechowywania pojazdów, ale także innych rzeczy. Odpowiednio zaaranżowane wnętrze stworzy doskonałą przestrzeń do składowania mniejszych i większych narzędzi ogrodniczych. Przez to, że konstrukcja znajduje się w ogrodzie, gdzie spędza się czas na odpoczynku, to warto, oprócz zadbania o jej funkcjonalność, zwrócić uwagę na walory estetyczne. Drewniany garaż doskonale spełni się w obu kwestiach.

Wiata czy garaż – co wybrać?

Najbardziej rzucającą się w oczy różnicą pomiędzy wiatą a garażem jest budowa konstrukcji. Wiata garażowa, w przeciwieństwie do swojego odpowiednika, ma formę niezabudowaną. Istnieją cztery najbardziej popularne typy wiat garażowych:

  • wolno stojąca,
  • przyścienna,
  • przejazdowa.

Koszty postawienia wiaty są znacznie niższe niż w przypadku budowy garażu. Wymaga to jednie odpowiedniego złożenia szkieletu oraz umocowania na nim zadaszenia, dlatego jest to również znaczna oszczędność czasu. Nie wymaga także skomplikowanych regulacji prawnych. W przypadku konstrukcji do 50m2 nie są wymagane żadne formalności. Trzeba jednak pamiętać, że niezabudowana w pełni wiata nie zapewnia tak dokładnej ochrony jak garaż. W razie potrzeby, wiatę garażową można przerobić na alternatywną altanę, w której umieszcza się stół i krzesła, dzięki czemu można spędzać czas na świeżym powietrzu w gronie rodziny i przyjaciół.

Podstawową różnicą pomiędzy garażem a wiatą jest forma zabudowania. Na bardziej masywną konstrukcję, którą jest garaż, mogą sobie pozwolić osoby, mogące zagospodarować duży teren przy domu. Wiata garażowa zajmuje mniej miejsca, dlatego sprawdza się idealnie dla osób, które posiadają ogrody niewielkich rozmiarów. Niezależnie od tego, jaki rodzaj zadaszenia się wybierze, to z pewnością zagwarantuje on ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Spełni także dodatkowe, odmienne funkcje, dostosowane do potrzeb domowników. W przypadku takiej inwestycji dobrze jest wybierać producentów takich, jak Kempar, którego garaże i wiaty są wykonane z jakościowych materiałów, przyczyniających się do powstawania solidnych, wytrzymałych i jednocześnie designerskich konstrukcji.