Prezbiopia to zjawisko stopniowego zmniejszania się siły akomodacyjnej oka. Akomodacja to proces, w którym soczewka zmienia swoją krzywiznę w celu wyjaśnienia obrazów znajdujących się blisko oka. Objawy prezbiopii pojawiają się stopniowo po 40. roku życia, przy czym wiek wystąpienia zależy od istnienia wad refrakcji lub nawyków wzrokowych, od tego, czy dana osoba pracuje długie godziny skupiona na małej odległości (np. komputer), czy też od ekspozycji na promienie ultrafioletowe.
Chociaż nie ma sposobów, aby zapobiec temu schorzeniu, istnieje wiele sposobów na jego leczenie. Na szczęście okulary stały się modnym dodatkiem, a te najbardziej polecane przez okulistów do korekcji prezbiopii to okulary z soczewkami progresywnymi.
Soczewki progresywne – czym są?
Soczewki progresywne zapewniają wyraźne widzenie i komfort w każdej odległości. Wady tych soczewek to niepożądane zmiany mocy sferycznej i cylindrycznej w obszarach bocznych powodujące zniekształcenia obrazu obwodowego, wrażenie obrazu falowego przy ruchu. Wady te są obecnie znacznie zmniejszone w nowych typach soczewek progresywnych, które są praktycznie wykonane specjalnie dla użytkownika okularów.
Niestandardowe soczewki progresywne uwzględniają specyficzne potrzeby i specyficzne zachowania wzrokowe konkretnego użytkownika w celu uzyskania spersonalizowanego projektu. Każdy użytkownik ma specyficzne zachowania głowy i oczu, które można zmierzyć, aby uzyskać optymalny projekt powierzchni soczewki. Dlatego skąd wiadomo jakie soczewki najlepiej wybrać i kupić? Kliknij w artykuł https://www.kosmetyka.edu.pl/soczewki-miesieczne-czy-jednodniowe-wady-i-zalety-obu-opcji/ i dowiedz się tego.
Soczewki progresywne mogą być montowane na każdym rodzaju oprawy wykonanej z metalu, tworzywa sztucznego lub tytanu (zalecamy oprawy metalowe). Konstrukcja ramy nie jest już problemem i można zdecydować się na ramę drucianą lub nawet bezramową. Materiały, z których wykonane są soczewki progresywne (plastik, poliwęglan) zapewniają twardość i odporność.
Mogą być bezbarwne lub fotochromowe (heliomowane). Na ich powierzchni można zastosować szeroką gamę zabiegów: antyrefleksyjnych, antystatycznych, hydrofobowo-oleofobowych, antyzadrapaniowych, utwardzających, antyścieralnych, komputerowych oraz chroniących przed promieniowaniem UV.
Przepisywanie soczewek progresywnych wymaga szczególnej uwagi. Niezwykle ważne jest, aby lekarz lub optometrysta przeprowadził szczegółowy wywiad dotyczący tego, jakie okulary nosiłeś wcześniej, jakie czynności wykonujesz w pracy, jakie masz hobby lub uprawiasz sport. Istnieją specyficzne sytuacje wzrokowe, które wymagają specyficznej korekcji optycznej. Czasami konieczna jest symulacja specyficznego środowiska, aby dostosować receptę i soczewkę do potrzeb pacjenta.
Soczewki progresywne mogą być przepisane dla większości pacjentów. Istnieją jednak pewne szczególne przypadki, które wymagają szczególnej uwagi przy przepisywaniu i zalecaniu rodzaju soczewek. Pacjenci nie prezbiopowi: są to pacjenci, którzy nie mają jeszcze prezbiopii, ale przejawiają astenopię bliską: mali hipermetropowi, którzy nie tolerują całkowitej korekcji do dali, mali krótkowzroczni z ezoforią, osoby z dysfunkcją akomodacyjną lub relaksacją, lub ze względów ergonomicznych: pracujący z bliska na małej odległości. Ważne jest, aby uniknąć niedomiaru lub nadmiaru poprzez staranne testowanie z bliskiej odległości roboczej. Soczewki jednoogniskowe progresywne lub regresywne mogą być zalecane do widzenia pośredniego i bliskiego.
Zaletą soczewek progresywnych jest to, że nie trzeba już nosić dwóch par okularów (jedne do czytania, drugie do widzenia do dali). Na przykład podczas korzystania z komputera używasz okularów do bliży, a żeby zobaczyć kalendarz na ścianie musiałbyś założyć okulary do dali.
Takie soczewki progresywne są znacznie skuteczniejsze niż monofokale, ponieważ noszenie dwóch par okularów na zmianę może stać się męczące. Dla osoby aktywnej idealna będzie jedna para okularów, a dzięki dobrej jakości soczewkom progresywnym bez problemu będziesz mógł patrzeć na przedmioty znajdujące się w różnych odległościach.
Wybierz plastikowe soczewki progresywne
Większość osób regularnie kupuje szklane soczewki, wierząc, że nie porysują się, ale my jako specjaliści zalecamy, aby soczewki były wykonane ze szkła organicznego, czyli plastiku, z kilku powodów. Plastik ma wbudowane w swoją strukturę zabiegi utwardzające, dzięki czemu jest niezwykle trwały. Do tego nie rysuje się również i jest znacznie lżejszy w porównaniu do szkła.
Musisz wiedzieć, jak patrzeć przez soczewki progresywne
W soczewkach progresywnych na dole znajduje się strefa do czytania, na górze strefa do dali i strefa pośrednia do półdali. Dla wyraźnego widzenia zalecamy najwyższej jakości dostosowane soczewki progresywne, które zapewniają maksymalną przejrzystość i komfort oraz szybką orientację wzrokową. Soczewki kontaktowe: ich wybór, użytkowanie i pielęgnacja. Soczewki kontaktowe zostały wynalezione ponad 100 lat temu i są alternatywą dla okularów. Są to medyczne, plastikowe urządzenia, które nakłada się na oczy: cel optyczny: do korekcji wad wzroku (krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm lub starczowzroczność, z dioptriami w zakresie -35 i +35).
Umożliwiają lepszą korekcję optyczną w anizometropii (duże różnice dioptrii między 2 oczami), umożliwiają lepsze widzenie niż okulary w niektórych chorobach oczu (keratoconus), cel estetyczny (zmiana koloru tęczówki w zdrowych oczach), „maskowanie” niektórych wad wzroku, blizn pourazowych.
Cel leczniczy jako rodzaj opatrunku (w niektórych chorobach oczu, np. w zapaleniu rogówki, po operacjach refrakcyjnych); istnieją również soczewki, które mogą uwalniać substancje lecznicze, cel prewencyjny (zapobieganie zmianom rogówki w symblepharonie, ekspozycyjnym zapaleniu rogówki, trichiasis), cel diagnostyczny (np. umożliwienie wykonania CV w przypadku oczu z wysoką dioptriami).