Kotwy, kołki i śruby – do czego służą?

Szczepan Zawadzki
kwiecień21/ 2023

 

Wiosna to czas nie tylko odradzania się roślinności czy też cieplejszych dni, lecz bardzo często różnego rodzaju prac przydomowych. Żeby jednak można je było wszystkie zrealizować, koniecznie trzeba się wyposażyć w liczne akcesoria takie jak śruby czy też kotwy. Zanim jednak udamy się po nity zrywalne lub inne potrzebne elementy, trzeba się szczegółowo dowiedzieć, czym one tak w ogóle są.

Wybieramy śruby

Prawdopodobnie nikomu nie trzeba zbyt szczegółowo tłumaczyć tego, czym dokładnie są śruby, lecz jak się okazuje, mało kto wie, na co powinno się zwracać uwagę podczas ich wybierania.

 

Śruby klasyfikować można na wiele różnych sposobów — często dzieli się je na rodzaj gwintu, długość czy też kształt główki. Co więcej, często na rynku spotkać się można ze śrubami gwintowanymi jedynie częściowo, a ich łeb może być kulisty, grzybkowy lub walcowy. Oczywiście wyróżnia się także różne gniazda w śrubach, czyli np. klasyczne krzyżakowe lub płaskie, lecz także torx lub imbusowe. Bez względu na to, czy mocować się będzie zwykłe wkręty, czy też złącza ciesielskie, należy wybrać odpowiedni rodzaj śrub.

 

Czym są kotwy?

O ile praktycznie każdy wie, czym są śruby, tak już jednak jedynie bardziej doświadczeni majsterkowicze potrafią powiedzieć, czym są kotwy. Są to specjalne elementy pozwalające przymocować dany element do podłoża, na którym stoi. Mocowanie może polegać na wkręceniu kotwy w podłoże lub też na jej wbiciu.

 

Do czego wykorzystywane są takie kotwy? Przeważnie przy ich pomocy mocuje się drewniane słupki do płotu, ale też altanki lub schowki narzędziowe. Co ciekawe, coraz częściej wykorzystuje się również kotwy chemiczne, które bywają nazywane także kotwami wklejanymi. Ich olbrzymią zaletą jest to, że po zamocowaniu w danej przestrzeni klej bardzo szczelnie ją wypełnia, dając tym samym bardzo dobre i stabilne mocowanie, które jest niewrażliwe na niebezpieczne zjawisko naprężeń.

 

Co warto wiedzieć o kołkach?

Ostatnim bardzo często wykorzystywanym w różnego rodzaju pracach domowych elementem są kołki. Wykorzystywane są one do mocowania różnego rodzaju elementów w betonie, cegle czy też gazobetonie. Zalecane są wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości wbicia zwykłego gwoździa. Jak wygląda proces mocowania kołka? Rzecz jasna najpierw trzeba w murze wykonać otwór o właściwej długości i średnicy, a następnie umieścić w nim kołek. Po wprowadzeniu śruby i wkręceniu jej konstrukcja kołka rozszerzy się, skutecznie mocując go w murze.

 

Oczywiście na rynku spotkać się można z różnymi kołkami. Oprócz klasycznych modeli rozporowych często wykorzystywane są także kołki skrzydełkowe. Polecane są one przede wszystkim w miejscach, gdzie natknąć się można na puste przestrzenie lub też w płytach karton-gipsowych. Co więcej, często w sklepach narzędziowych zakupić można także specjalne kołki do podwieszanych sufitów, a nawet kołki do styropianu. Warto więc wiedzieć, że do konkretnych prac powinno się wykorzystywać dobrze dobrane kolki, których na rynku jest naprawdę dość spory wybór.

Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami Stalmut