Pękające naczynka nie tylko mają zły wpływ na kondycję cery, ale również wyglądają nieestetycznie. Ciężko ukryć je pod makijażem i dają nieprzyjemny efekt, wiecznie przemarzniętej lub rozgrzanej skóry. Ich przyczyna często leży w predyspozycjach genetycznych, niedoborach składników odżywczych lub dolegliwościach chorobowych (np. po kuracji kortykosterydami).
1. Maści i kremy miejscowe
Jest to rozwiązanie najmniej efektywne. Kremy i maści zwykle tylko minimalizują objawy w miejscu działania, a nie redukują problemu organizmu. Można je stosować wtedy, kiedy pajączki na skórze są słabo widoczne i nie chcemy decydować się na zamykanie naczynek metodą laserową. Kremy do cery naczynkowej warto jednak wprowadzić na stałe, jako preparat do codziennej pielęgnacji cery.
2. Zamykanie naczynek prądem elektrycznym lub laserem
Pierwsza z metod jest zdecydowanie mniej skuteczna niż sposoby laserowe i coraz rzadziej stosowana. Obecnie technologia poszła naprzód i działanie lasera jest niemal bezbolesne. Prócz stosowania środków przeciwbólowych, większość nowoczesnych urządzeń jest wyposażona w końcówki chłodzące, jeszcze bardziej minimalizujące ból i nieprzyjemne uczucie podczas trwania zabiegu. Laser pozwala na usunięcie nawet dużych obszarów objętych pajączkami. Zwykle stosuje się od jednego do serii pięciu zabiegów.
3. Grunt to dieta!
Żeby zapobiegać nawracaniu pękających naczynek, warto po zabiegu stosować odpowiednio zbilansowaną dietę, bogatą w witaminy C, E, K oraz B3, a także rutynę, bioflawonoidy, cynk i miedź. Składniki te wzmacniają naczynia krwionośne, uelastyczniają ich ściany, tym samym zapobiegając nadmiernemu pękaniu. Ponadto, dieta bogata w cynk ma dobry wpływ na ogólny stan skóry. Zmniejsza obrzęk i podrażnienia, powodując widoczną poprawę już po kilku tygodniach stosowania diety.
Należy pamiętać, że stosowanie wyłącznie jednej metody nigdy nie przyniesie stuprocentowego efektu. Żeby pozbyć się cery naczynkowej warto wykorzystywać wszystkie trzy metody. Dobrze jest wprowadzić dietę już na kilka tygodni przed planowanym zabiegiem, aby możliwie jak najbardziej wzmocnić naczynka. Zapobiegnie to szybkiemu nawrotowi problemu. Po całkowitym wygojeniu się skóry po zabiegu zamykania naczynek można zacząć stosować kosmetyki przeznaczone głównie do cery naczynkowej. W połączeniu z odpowiednim odżywianiem, ograniczą występowanie problemu do minimum.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Kosmetologia Esteti-Med