Tanie domy energooszczędne coraz popularniejsze w Polsce

Szczepan Zawadzki
czerwiec19/ 2018

Rozwiązania energooszczędne w budownictwie cieszą się dużym powodzeniem na całym świecie. Także w Polsce coraz częściej buduje się tanie domy energooszczędne. Jak możemy stać się właścicielem takiego budynku?

Budownictwo energooszczędne – nie tylko niższe rachunki

Przede wszystkim budownictwo energooszczędne kojarzy nam się z obniżeniem kosztów utrzymania budynku. Rzeczywiście, nawet tanie domy energooszczędne są w stanie obniżyć te wydatki o więcej niż połowę, gdy chodzi o ogrzewanie.

Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to jedyna zaleta budownictwa energooszczędnego. Stosowane w nim rozwiązania wspomagają również ochronę środowiska naturalnego. To obecnie bardzo ważne, ponieważ Polska znajduje się na szczycie listy najbardziej zanieczyszczonych państw Europy – normy smogu przekraczamy w okresie grzewczym wielokrotnie!

Warto także zaznaczyć, że także w tanich domach energooszczędnych wykorzystuje się nowoczesne technologie automatyki. Dzięki nim można mieszkać jeszcze wygodniej!

Jak wybudować dom energooszczędny?

Generalnie, domy energooszczędne buduje się podobnie jak te zwykłe. Podstawą jest odpowiedni projekt domu, który powinien zawierać energooszczędne rozwiązania. Dzisiaj takie projekty możemy kupić nawet jako gotowe, dlatego tanie domy energooszczędne są jeszcze łatwiej dostępne.

Prace można prowadzić w dużej mierze samodzielnie, systemem gospodarczym, ale również możemy skorzystać z usług specjalistycznych firm wykonujących dla klientów tanie domy energooszczędne od A do Z. To drugie rozwiązanie jest korzystniejsze nie tylko pod kątem komfortu, ale też efektywności. Firmy działające w branży mają większe doświadczenie i dzięki temu są w stanie wybudować dla klienta stylowy, nowoczesny i wygodny dom zapewniający najniższe zapotrzebowanie na energię cieplną.

Ile kosztuje wybudowanie domu energooszczędnego?

Na to, ile zapłacimy za tanie domy energooszczędne, wpływa bardzo dużo czynników. To między innymi metraż budynku, zastosowane technologie i materiały czy jego lokalizacja.

Szacuje się, że wybudowanie domu w technologii niskoenergetycznej kosztuje tylko około 10 procent więcej niż domu w technologii tradycyjnej, zatem nie jest to bardzo wysoka różnica. Dokładne informacje dotyczące kosztów budowy takich domów można znaleźć w internecie – w kosztorysach projektów i na stronach internetowych firm specjalizujących się w budownictwie energooszczędnym.

Artykuł powstał we współpracy z firmą HOGER Sp z o.o.