Stylowe lampy – kilka zasad

Szczepan Zawadzki
czerwiec17/ 2018

Oświetlenie to ważny element wystroju wnętrz, poza oczywistymi funkcjami nadaje pomieszczeniom nastrój i charakter. Urządzając mieszkanie lub dom, warto od początku zastanowić się nad usytuowaniem lamp i ich stylem. Weźmy pod lupę lampy stylowe, do czego pasują i jak je wyeksponować.

Stylowe lampy — biżuteria dla wnętrza

Wybierając stylowe oświetlenie, trzeba pamiętać, że jest ono bardzo eleganckie i dekoracyjne, dlatego powinno być dobrze wyeksponowane i dopasowane do wnętrza. Klasyczne lampy można zastosować w każdym pomieszczeniu, stylowy żyrandol w salonie lub nad stołem w jadalni nada pomieszczeniu elegancji, a stylowe kinkiety będą piękną ozdobą łazienkowego lustra.

Żyrandole stylowe — wielkość ma znaczenie

Podczas wybierania klasycznego żyrandola koniecznie trzeba zwrócić uwagę na proporcje względem pomieszczenia, w którym ma zawisnąć. Zbyt duży przytłoczy wnętrze, a za mały pozostanie niezauważony. Bardzo dekoracyjne żyrandole najlepiej wyglądają w pomieszczeniach, gdzie nie ma zbyt wielu rzeczy i kolorów, a duże kryształowe żyrandole pięknie ozdobią klatkę schodową nadając jej wyjątkowy charakter. W eklektycznych lub klasycznych wnętrzach dobrze wyglądają żyrandole stylowe ze szklanymi kloszami i prostszą formą.

Kinkiet — w łazience i w salonie

Kinkietów można użyć nie tylko jako oświetlenie przy lustrze, ale także, aby wydobyć piękno obrazów, ram, elementów dekoracyjnych itp. Prosty stylowy kinkiet idealnie się sprawdzi do oświetlenia obrazu w zdobionej ramie, a kryształowy ozdobi gładką ścianę w minimalistycznym wnętrzu. W sypialni można używać ich jako lampki nocne, dobrze jednak wybrać takie gdzie możemy ustawiać kierunek światła.

Stylowe lampy stojące — nie tylko dla moli książkowych

Piękna stylowa lampa stojąca będzie ozdobą gabinetu, sypialni czy nawet kącika kawowego. W towarzystwie wygodnego fotela zachęci do sięgnięcia po książkę nawet tych, którzy nie są miłośnikami czytania. Postawiona na dębowym biurku w gabinecie nada pomieszczeniu poważny, nieco tajemniczy charakter, rodem ze starych kryminałów. Taka lampa może też służyć jako lampka nocna w sypialni. Warto jednak pamiętać, że klasyka lubi spokojne kolory i eleganckie wnętrza, nie sprawdzi się więc w bardzo kolorowych, zwariowanych wnętrzach.

Lampa retro — o czym pamiętać

Wybierając stylowe oświetlenie, bez względu na to, czy są to lampy stare i zabytkowe, czy nowe lub stylizowane na klasykę, należy pamiętać o kilku zasadach:

1. Taka lampa jest jak biżuteria — za dużo świadczy o złym guście.

2. Duże, dekoracyjne lampy wymagają przestrzeni — dopasuj ich wielkość do pomieszczenia.

3. Lampy stylowe nadają wnętrzu elegancji — źle wyglądają w młodzieżowych, kolorowych wnętrzach.

4. Piękno powinno być widoczne — zastosuj stylowe lampy w miejscach wyeksponowanych, aby mogły zdobić pomieszczenie.

5. Nie trzymaj się sztywnych zasad, eksperymenty mogą dać ciekawy efekt — np. użycie kilku, różnych małych lamp zamiast jednego żyrandola.