Poetyckość wnętrza

Poetyckość wnętrza
Szczepan Zawadzki
Wrzesień20/ 2017

Czym jest poezja? Niby każdy to wie, ale kiedy mamy odpowiedzieć na to pytanie, to jednak nie potrafimy. Podobnie zresztą jak literaturoznawcy spierający się o wyznaczniki poezji. Każdy jednak doświadczył niejednokrotnie poetyckości istnienia. Wspaniała sprawa, którą jednak bardzo trudno opisać. Ma ona związek z otoczeniem, które w niezwykły sposób wpływa na dusze i umysł.

Poetycki urok w salonie

Lekkość, poezja, fantazja, piękno – czy można wypełnić nimi wnętrza tak, jak się wypełnia przedmiotami? Wydaje się, że jest na to kilka sposobów. Na przykład bezpośrednie cytaty z natury w postaci róż w szklanym wazonie. Nic dodać nic ująć. Urok konstruuje się sam jako efekt cząstki natury.

Meble Bydgoskie nawiązują do takich naturalnych wzorów poprzez kolorystykę swoich pięknych przedmiotów. Proponują na przykład słodki róż, przywołujący lekki urok kwitnących drzew owocowych lub polnych róż. Trzyosobowa sofa George od producenta Bydgoskie Meble prezentuje się właśnie tak, jakby jej barwę pożyczono od wiosennej jabłoni albo drobnych różyczek zagubionych wśród liści. Coś wspaniałego!

Poezja od kuchni

Poetyckość wnętrza oznacza jego oryginalność. W kuchni stworzą ją odpowiednio dobrane meble kuchenne komplety oraz pewna swoboda stylistyczna. Nie wszystko musi być w tym pomieszczeniu symetryczne i uporządkowane. Niech urocze kwiatki i zioła w małych doniczkach stoją w różnych zakamarkach. Niech natura zapanuje w kuchni.

Jak w wierszu

Niech owoce i warzywa pojawiają się w każdym kuchennym zakamarku, na półkach, w postaci naklejek na lodówce, jako figurki-miniaturki ułożone na szerokim parapecie. Dekoracje okienne odwołują się do poezji bezpośrednio, bo samo okno to częsty motyw wierszy. Pomagający opisać cudowny kontrast między światem a domem, zewnętrznością a przytulną wewnętrznością.