Najszybsza droga do pięknego pełnego uśmiechu

Szczepan Zawadzki
maj12/ 2019

Problemy z uzębienie, na przykład braki w łuku zębowy, naprawdę nie zawsze wynikają z zaniedbania. Często są wynikiem różnego rodzaju zdarzeń losowych, poważnych chorób czy interwencji medycznych, które ma za sobą konkretny pacjent. Na szczęście współczesna medycyna i stomatologia estetyczna, w parze z nowoczesną protetyk, nie są rozwiązania dla pacjentów chcących uzupełnić braki w uzębieniu.

Korony porcelanowe – od czego zacząć

Najbardziej popularny i tak naprawdę najtrwalsze sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu to po prostu korony porcelanowe. Zęby porcelanowe prezentują się bardzo naturalnie w łuku zębowy, tworzone są tak, by jak najbardziej dopasować się do naturalnych zębów konkretnego pacjenta. Protetyk bierze zatem pod uwagę między innymi wielkość konkretnych zębów pacjenta, naturalny kolor szkliwa. Zanim jednak zostaną dla nas przygotowane korony na zęby, które tak naprawdę są po prostu widoczne w łuku zębowy, należy wybrać odpowiedni sposób ich zamocowania. Rozwiązań jest kilka, jednak do najczęściej wybieranych i najbardziej polecane w należy po prostu wszczepienie implantu zębowego lub zrobienie mostu. To właśnie od sposobu umocowania należy rozpocząć często długo przygodę ze stomatologiem estetycznym, który będzie mocował nasze zęby porcelanowe.

Leczenie zębów przed założeniem mostu

Zanim lekarz stomatolog będzie mógł założyć na most lub wszczepić implant zębowy ( w tym drugim przypadku musi tym się zająć lekarz chirurg stomatologiczny), należy wyleczyć wszystkie zęby oraz zadbać również o zdrowie dziąseł. Dlatego właśnie często przygoda z uzupełnianie braków w uzębieniu jest bardziej kosztowna niż na początku się sądził – trzeba poddać leczeniu tak naprawdę wszystkie zęby, a już z pewnością te, na których będzie umocowany most. Jednak to właśnie dzięki temu zęby porcelanowe będą miały stabilne i dobre oparcie.

Implanty zębowe

Korony na zęby, które są przygotowywane przez protetyka pod konkretnego pacjenta, na podstawie wycisków oraz opisów sporządzonych przez stomatologa ( na przykład dotyczących odcienia naturalnych zębów pacjenta), mogą być umocowane również na implancie. Implant zębowy może być szczepiony dopiero po pełnym wygojeniu się dziąsła – a zatem tak naprawdę kilka tygodni po wyrwaniu zęba. Korony porcelanowe mocowane w ten sposób wyglądają tak naprawdę najbardziej naturalnie – nikt nie jest w stanie odróżnić, że to korony na zęby, a nie w pełni naturalne uzębienie konkretnego pacjenta. Ten efekt wizualny jest tak doskonały, a funkcjonowanie zęba w łuku tak dobre, że pomimo wysokich cen coraz więcej pacjentów decyduje się na implanty.