Jak wybrać właściwy krem do rąk

Szczepan Zawadzki
październik13/ 2018

Skóra dłoni to jedna z najdelikatniejszych sfer naszych ciał. Skóra w tym miejscu jest pozbawiona tłuszczu czy innej dodatkowej warstwy ochronnej i w związku z tym jest bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych. Nie dziwi więc, iż krem do rąk jest niezwykle ważnym kosmetykiem. Jak jednak wybrać ten jedyny, właściwy?

Dlaczego kremowanie dłoni jest takie ważne?

Bez względu na to, która pora roku panuje, to nasze dłonie wciąż są narażone. Dzieje się tak z powodu delikatnej struktury skóry w tym miejscu. Nasze dłonie cierpią od zimy i niskich temperatur, w lato od wilgotności powietrza i upałów. W domu natomiast często nie zwracamy uwagi na chemikalia, których używamy np. mycia naczyń. A one również wpływają negatywnie na kondycję naszych rąk. A ponieważ używamy dłoni do wszystkiego, ich eksploatacja jest ogromna. Należy więc o niej dbać, nie tylko np. zakładać rękawiczki. To często nie wystarcza i potrzebujemy dobrego kremu, który odbuduje strukturę skóry, nawilży ją i będzie chronić przed czynnikami zewnętrznymi.

Jak czytać skład kremów?

Przeglądając etykiety różnych kosmetyków (nie tylko kremów do rąk) z pewnością zauważyliśmy, że nazwy poszczególnych składników nie są zazwyczaj opisane po polsku i musimy się domyślać, co tak naprawdę tkwi w danym produkcie. Dlaczego tak jest? Otóż w ramach ochrony konsumentów w Unii Europejskiej wprowadzono system INCI – International Nomenclature of Cosmetic Ingredients. Według jego zasad składniki kosmetyków podaje się po łacinie (nazwy składników roślinnych) oraz po angielsku (środki chemiczne, woda itp.). Kolejność również ma znaczenie – składnik, którego jest najwięcej, znajduje się na początku opisu składu. Warto o tym pamiętać podczas wybierania kremu do dłoni dla siebie, zwłaszcza, jeśli chcemy wykluczyć niepożądane alergeny.

Jak wybrać właściwy krem do rąk?

Najważniejszą cechą kremu do rąk jest jego stopień, w jakim nawilża skórę dłoni, ponieważ to właśnie z przesuszeniami walczymy najczęściej. Dlatego zwróćmy uwagę na to, jak nazywa się drugi składnik kremu, który odpowiada właśnie za nawilżenie. Może to być gliceryna, olej parafinowy, masło kakaowe, wosk pszczeli czy bardzo popularne (np. w kosmetykach z linii Institut Karite) masło shea. Większość tych substancji ma właściwości zarówno nawilżające, jak i regenerujące, co pozwala łatwo je dobrać pod kątem własnych oczekiwań. Istotne jest również pora roku, kiedy chcemy dany produkt stosować – niektóre z nich posiadają dokładną informację na ten temat, warto więc się do niej stosować.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.profimed.com/pielegnacja-stop-kremy-c4516